מחסום משטרה באשדוד, השבוע
צילום: פלאש 90

"יצאנו ונכנסנו חופשי": איך באמת נראה הסגר על אשדוד

בניסיון להפחית את נתוני התחלואה הגואים, הטילה הממשלה סגר על אשדוד. אולם ביקור בעיר אחרי פקיעתו מגלה שהחיים נמשכו בה כמעט כהרגלם - מלבד בעלי העסקים שכבר לא יודעים איך לסגור את החודש
אורי לוי
10 ביולי 2020
22:54
עודכן ב 08:04

השבוע הוסר הסגר שהוטל בתחילת חודש יולי על שכונות ג', ז' ו-ח' באשדוד, והתושבים בעיר חשים תסכול גדול. רבים מהתושבים חשים שהממשלה נוהגת איפה ואיפה בהכרזת הסגרים, ואת הסגר שהטילה על אשדוד, הייתה מהססת להטיל על ערים מבוססות יותר. "בתל אביב וכדומה לא עושים", אמר לכאן חדשות תושב העיר, "ברעננה, או במסיבה של שר הבריאות, שם לא עושים סגר". 

אולם עד כמה הסגר השפיע על תושבי אשדוד? בעל חנות בעיר, אורן שמחי, סיפר שנסע כרגיל לצורך עסקיו לערים אחרות בארץ, למרות הסגר. "לא היה סגר, יצאנו ונכנסנו חופשי", אמר לכאן חדשות. "אם אתה סוגר, סגור כמו שצריך, זה כיסוי תחת". הוסיף.

אולם הסגר כן בא לידי ביטוי בנקודה כואבת במיוחד. בשבוע הסגר העסקים בשכונות נאלצו לסגור את דלתותיהן, ובעלי החנויות כועסים וסובלים מהנזקים הכלכליים. "אני מציע לו שישרוף את החנויות לגמרי. מה הוא צריך אותנו בעלי העסקים?", אמר לכאן חדשות מרדכי, בעל חנות צעצועים בעיר. "המכה הכלכלית ממש רצינית", סיכם שמחי. 

הסגרים שהחלו: שכונות בבית שמש, ירושלים, רמלה ולוד

סגרים דומים לאלו שהוטלו על שכונות אשדוד נכנסו לתוקף היום (שישי) בשכונות בירושלים, בית שמש רמלה ולוד. וגם במקרה זה, נשמעות מחאות רבות על מה שנתפס כבחירה סלקטיבית של אזורים להטלת סגר. ח"כ ישראל אייכלר מ"יהדות התורה" אמר היום כי הוא "קורא לשרים החרדים לפרוש זמנית מן הממשלה, עד שיוסרו הסגרים הסלקטיביים על שכונות החרדים. רק כך נתניהו יבין שזכויות האדם החרדי אינן הפקר״.

הסגרים בירושלים הוטלו היום רק על שכונות בעלות אוכלוסייה חרדית, אולם הדאגה בעיר מפני התפרצות הנגיף חוצה מגזרים. היום הודיעו הכנסיות האורתודקסית והקתולית על סגירת כנסיית הקבר בירושלים עד להודעה חדשה. הכנסייה נפתחה ב-23 במאי אחרי תקופת סגר הקורונה בגל הראשון, וכעת נועלת את שערייה שוב. 

אוכלוסייה נוספת בירושלים שמודאגת מהתפרצות היא הסטודנטים באוניברסיטה העברית, שנאבקו כדי לדחות את מבחני סוף הסמסטר שנתפסו בעיניהם כחשיפה מיותרת לסכנה. היום התברר, שסטודנט שביצע בחינה בשבוע שעבר חלה בקורונה וכל מי שנכח בבחינה עשוי להידרש להיכנס לבידוד. הסטודנטים התבקשו לפנות למשרד הבריאות לקבלת הנחיות.

השתתפו בהכנת הידיעה: סולימאן מסוודה, ורד פלמן ויערה שפירא