מחאת העצמאים סמוך לצומת עזריאלי, הלילה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אחרי הפגנת האלפים בכיכר: עימותים אלימים בין מפגינים לכוחות משטרה

גורם במשטרה: הייתה כאן אנרכיה, נבוא בחשבון עם כל מי שפעל בדרך הזאת • המארגנים: "שחררו את הכסף, או שהמדינה תלך לאבדון כלכלי" • מפגינים נשאו מיצג של גופות על אלונקות ועליהן שלטים: "אין לנו אוויר" • גנץ: לאזרחים יש הזכות המלאה להפגין ולנו כממשלה את האחריות לפעול למציאת פתרונות
דניאל אלעזר והדס גרינברג
11 ביולי 2020
11:50
עודכן ב 02:24

מחאת העצמאים: עימותים אלימים פרצו הלילה (שבת) בין שוטרים לבין מפגינים שהשתתפו מוקדם יותר במחאת העצמאים ובעלי העסקים בכיכר רבין. בתום העצרת, צעדו המפגינים אל אזור הקריה ולשדרות רוטשילד. חלקם, קיללו את השוטרים, הבעירו פחים וקראו קריאות בגנות הממשלה.

המשטרה עצרה לפחות 19 מפגינים, שלושה שוטרים נפגעו קל וטופלו במקום. גורם במשטרה אמר לככאן חדשות כי בהפגנה הייתה אנרכיה ופגיעה בשוטרים, באזרחים ובסמלי שלטון וכי המשטרה לא תאפשר זאת. "נבוא חשבון עם כל מי שעשה זאת" אמר הגורם.

מוקדם יותר השתתפו בעצרת בכיכר רבין אלפי מפגינים. הדוברים דרשו מהממשלה להעניק סיוע מיידי לעצמאים, לעסקים ולשכירים שנפגעו ממשבר קורונה וקראו "די להבטחות, תעבירו את הכסף". טמיר טרטמן, ממארגני ההפגנה, אמר כי העסקים קורסים וכי המענקים לא מגיעים למקום הנכון. לדבריו, בעלי העסקים איבדו את האמון בממשלה. 

ביום שישי נפגשו נציגי מחאת העצמאים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בניסיון למנוע את קיום ההפגנה, אך בסופה לא הגיעו הצדדים להסכמות. ההפגנה מתקיים ברקע הצגת התוכנית הכלכלית שפרסמו ראש הממשלה ושר האוצר ישראל כ"ץ ביום חמישי. "אנחנו נעמוד בהתחייבויות שלנו, כולל בזירוז של התשלום המיידי שאנחנו רוצים לתת לכם", אמר נתניהו בפתח הפגישה. 

המענקים ורשתות הביטחון: אלו עיקרי התוכנית להצלת המשק

נציגי העצמאים לא השתכנעו מהדברים שהציגו להם ראש הממשלה ושר האוצר, ובסוף הפגישה מסרו לתקשורת: ״נפגשנו עם ביבי, שמענו אותו, לא מאמינים למילה שלו ומחר נגיע בכל הכוח לכיכר רבין״. ממארגני ההפגנה נמסר: "הכול איטי, ובסוף לא נשאר למי לסייע. שמענו מספיק הבטחות - תסייעו עכשיו. אנחנו נפגין מחר - כי אי אפשר להתעלם יותר מהמצוקה".