-

נלחמים על החיים: העצמאים שלא מוכנים לשתוק יותר

לקראת המחאה הערב: אלו סיפוריהם של נהג הסעות, מדריך טיולים ומוזיקאים, שנותרו לבדם מול משבר קורונה
כתבי כאן חדשות
11 ביולי 2020
14:30

החיים של כמעט 200 אלף עובדים בתעשיית התרבות נעצרו לפני כמה חודשים, אבל ברחוב עדיין אומרים להם "ללכת לעבוד". אחרי שרואים את ההתנהלות של המדינה – ברור שהכל מתחיל מלמעלה.

אורן צור, בן 47, הוא כנר, מפיק ומעבד מוזיקלי נחשב ועסוק - עד שהתחילה הקורונה. היום הוא העלה פוסט לפייסבוק שלו שבו הוא מציע את שירותיו בשיעורי כינור, בישול, ניקיון וגם שמרטפות - כדי להצליח לפרנס את משפחתו.

כ-40 אלף עמותות רשומות בישראל וההשפעה שלהן ניכרת במעט בכל תחום. בתקופות שגרה העמותות נכנסות לסייע איפה שהמדינה כושלת במתן מענה. בתקופת המשבר כמעט כל העמותות, שנשענות על תורמים מחו"ל, מצאו עצמן ללא מימון ונאבקות בעיקר לשרוד. 

מוטי הוא נהג הסעות שלא מצליח להתפרנס כבר ארבעה חודשים. עם שישה ילדים בבית, שכר דירה שהוא לא יכול לשלם וייאוש שמאיים לשטוף את הכל - הוא כבר לא מסוגל לחכות בסבלנות אפילו עוד יום אחד.

"יש את השכירים, העצמאיים ומתחת לזה - האמנים", אומר נגן כנסיית השכל רן אלמליח ומצביע על המציאות בה ענף שלם של עובדים אינו זכאי לדמי אבטלה או לפיצוי מהמדינה, וקורס כלכלית. רגע לפני חזרת ההופעות במתווה מצומצם, חברי כנסיית השכל, הסטנדאפיסט מיקי גבע והמנטליסט נמרוד הראל מספרים על מעמדם החדש. 

כשהמשק כולו מנסה מתאושש לאט לאט ממשבר קורונה, ענף התיירות נותר מאחור. אבל לא רק המלונות ובתי העסקים משלמים את המחיר. מורי הדרך ומדריכי הטיולים נאלצים כיום לחפש דרכים מקוריות להתפרנס. כך הפכו מדריכי הטיולים לשעבר לעובד בחוות סוסים, שיפוצניק ומנעולן.