הסרטון

כוכב הילדים "רוי בוי" מתנצל על הסרטון הגזעני: זו לא דרכי

כוכב הילדים רועי עוז הודיע כי הוא שצילם את הסרטון שעורר סערה ברשתות החברתיות. בסרטון הוא נראה שואל את ילדיו: "מי רוצה להאכיל בדואי". הוא הביע צער עמוק על הדברים הלא-ראויים שנאמרו בו ואמר כי זו לא דרכו לחנך את ילדיו
אסף פוזיילוב ואיציק זוארץ
11 ביולי 2020
19:09
עודכן ב 23:34

כוכב הילדים רועי עוז, המוכר גם כדמות "רוי בוי", התנצל הערב (שבת) על סרטון שלו שפורסם ברשת ועורר זעם. בסרטון הוא נראה שואל את ילדיו, הישובים במושב האחורי ברכב, אם הם מעוניינים "להאכיל בדואי", וחוזר על השאלה מספר פעמים. האב נתן לילדיו עוגייה, והם הגישו אותה לשני ילדים בדואים שעמדו מחוץ לרכבם. 

"בשעות האחרונות מתרוצץ ברשת סרטון מטיול משפחתי פרטי מלפני חמש שנים אני רוצה להביע את צערי העמוק על הדברים הנאמרים בו, הם אינם ראויים להיאמר. זו לא דרכי לחנך כך את ילדיי וזו לא הדרך לחנך אף ילד אחר. דרכי היא דרך של אהבת אדם ובדרך זו אמשיך ללכת", כתב רוי בוי בחשבון הפייסבוק שלו.

סלמה אבו כף, שפירסם את הסרטון בעמוד הפייסבוק שלו, אמר לכאן חדשות כי קיבל את הסרטון מהרשת החברתית טיק-טוק.  "אם הייתי יודע מי המקור הייתי ניגש אליו עם תביעה גדולה. הוא צריך לתת את הדין על מה שהוא עשה. לאחר שאאתר את האדם אגיש תביעה נגדו על כך שהעלה תמונות של ילדים באמצעי המדיה". 

חבר הכנסת משה ארבל מש"ס הגיש ליו"ר הכנסת יריב לוין בקשה לדיון מהיר על הסרטון: מדובר בסרטון המתעד התנהגות מכוערת ובזויה שראויה לכל ביקורת וגינוי. התנהגות גזענית שמבקשת לעשות דה-הומניזציה לילדים שלא חטאו, אך בשל מוצאם. סרטון מבחיל זה, המעורר שאט נפש בפני עצמו, שם זרקור על מצבם הלא פשוט של ילדים בפזורה הבדואית, רבים מהם חיים בתנאים קשים, ללא חיבור למים זורמים ולחשמל וללא גישה ראויה, למוסדות חינוך, לגני ילדים ולטיפול רפואי. תנאי חיים שלא מכבדים אזרחים במדינת עולם ראשון ולא נותנים הזדמנות שווה ואמיתית לאותם ילדים להתפתח, להתקדם ולממש את עצמם, כפי שראוי שמדינת ישראל תיתן לכל אזרחיה ולילדיה בפרט".

ח"כ סעיד אל חרומי מהרשימה המשותפת היה איש הציבור הראשון שהתייחס לסרטון, וכתב עליו בחשבון הטוויטר שלו כי "‏נראה שהסרטון ישן, אבל הצורה שבה מוצגים הילדים הבדואים גזענית, מעליבה ומקוממת. כאילו שהם סוג של חיה משעשעת". ח"כ אחמד טיבי כתב בפייסבוק כי "בשבוע שעבר נחשפנו לגבורתו של מיכאל בן זיקרי ז״ל. השבוע אנחנו נחשפים לקוטב השני של החברה הישראלית. תחתית האנושיות. בהמיות גזענית ומתועבת".

גם ראש עיריית רהט פאיז אבו סיהיבאן התייחס לסרטון, ואמר לכאן חדשות שהזדעזע לצפות בו. "חבל שעשו את זה מול הילדים שלהם, זה מוכיח שמלמדים אותם שנאה ולהיות נגד האחר. מתייחסים לבדואים כאילו באפריקה, לא תושבי מדינת ישראל או לפחות לא אנשים. כאילו מתייחסים לחיה". אמר. 

יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות להסדרת התישבות הבדואים גינה את הסרטון. לדבריו מדובר "בסרטון עלוב ומבזה שברוב בושה העלה לרשת אדם עלוב שמחנך את ילדיו לגזענות והתנהגות עלובה. הנהגות זו עומדת בניגוד מוחלט למעשה הגבורה של מיכאל בן זיקרי שהקריב את חייו כדי להציל משפחה בדואית שלמה ובכך לימד את כולנו פרק באחדות העם ללא הבדל של מוצא גזע ומין ודת. במותו ציווה לנו את החיים המשותפים בארץ ישראל לבני כל הדתות. יש קונה עולמו בשעה אחת כמו הגיבור מיכאל בן זיקרי ויש המאבד אותו ברגע אחד של טפשות ושנאה".