בית המשפט העליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נציב התלונות על ניגוד העניינים של שופטים: "בעל חשיבות רבה לאמון הציבור"

הנציב, השופט בדימוס, אורי שוהם התייחס לתלונה נגד שופט העליון מני מזוז. את התלונה הגיש ארגון בצלמו שטען כי השופט מזוז היה צריך להימנע מלדון בעתירה שהוגשה בין השאר נגד משרד העבודה והרווחה. זאת משום שביתו יעל מזוז מכהנת כראש מטה של הממונה על זרוע העבודה במשרד • בעקבות הצבעה בעד ועדת חקירה בנושא ניגוד העניינים - גורמים בליכוד: נכיל הצבעת כחול לבן נגד המשמעת הקואליציונית
אמוץ שפירא וזאב קם
12 ביולי 2020
07:49
עודכן ב 08:01

נציב תלונות הציבור על שופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס אורי שוהם, כתב בהחלטה בתלונה שהוגשה לפניו כי נושא ניגוד העניינים של שופטים הוא בעל חשיבות רבה לאמון הציבור במערכת המשפט. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מדובר בתלונה נגד שופט בית המשפט העליון מני מזוז שהגיש ארגון בצלמו.

שוהם לא היה מוכרח לדון בתלונה בגלל שפסק הדין שעליו נסובה התלונה התקבל לפני יותר משנה. עם זאת, החליט הנציב שוהם כן לדון בה וכתב כך בהחלטתו: "יש לתת את הדעת לחשיבותו של נושא ניגוד העניינים בקרב שופטי ישראל, אשר בא לידי ביטוי לאחרונה בסיקור תקשורתי נרחב. ומשכך סבורני כי נושא זה הינו בעל חשיבות רבה לאמון הציבור במערכת המשפט".

את התלונה הגיש ארגון בצלמו שטען כי השופט מזוז היה צריך להימנע מלדון בעתירה שהוגשה בין השאר נגד משרד העבודה והרווחה. זאת משום שביתו יעל מזוז מכהנת כראש מטה של הממונה על זרוע העבודה במשרד, שאחת מהיחידות שנמצאות תחת אחריותו היא מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית – שחלק נרחב מהעתירה שהוגשה הופנה כלפיה.

מזוז טען בפני שוהם כי העתירה שהוגשה לא הייתה נגד ביתו והיא אינה מוזכרת כלל בעתירה, הוא לא פסק בעתירה לטובתה, לא הוגשה בקשת פסלות נגדו, והוא קבע כי התלונה שהוגשה נגדו הינה חלק "מהמסע הציבורי תקשורתי נגד בית המשפט ושופטיו". מזוז הוסיף וכתב לנציב: "למען הסר ספק אדגיש, כי במהלך הטיפול והדיון בעתירה לא הייתה לי כל ידיעה בנוגע למעורבות כלשהיא של בתי בסוגיה זו".

הנציב שוהם כתב בהחלטתו כי גם אם סבר השופט מזוז, ובצדק, שקשר זה אינו מצדיק את פסלותו מלדון בתיק, הרי שבשל חובת הגילוי הנאות, טוב היה עושה השופט לו היה מודיע לצדדים בתחילת הדיון כי בתו היא עובדת בכירה במשרד העבודה. הוא מצטט את הנציב הקודם השופט אליעזר ריבלין שכתב: "אם יש ספק - אין ספק וחובת הגילוי מתקיימת".

גורמים בליכוד: נכיל הצבעת כחול לבן נגד המשמעת הקואליציונית

גורמים בליכוד אומרים שיסכימו להכיל "נקמה" של כחול לבן באמצעות הצבעה אחת בכנסת נגד המשמעת הקואליציונית בנושאי דת ומדינה או בנושא כלכלי שקשור בקורונה. לדברי הגורמים בליכוד, הם מבינים שההצבעה של אנשי כחול לבן בשבוע שעבר בעד הקמת ועדת חקירה בנושא ניגודי עניינים של השופטים הייתה נגד המשמעת הקואליציונית ולכן יהיו מוכנים לספוג התנהגות דומה של בהצבעה על הצעת חוק כדוגמת תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים או חוק כלכלי שנוגע לקורונה.

לדבריהם, אם בכחול לבן יבחרו להצביע נגד המשמעת הקואליציונית באחד הנושאים הללו - לא תהיה שבירת כלים מצד הליכוד לאחר מכן, מתוך הבנה שזו תגובה להצבעה שהייתה בשבוע שעבר.