הפגנת העצמאים בתל אביב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סגן שר הבריאות קיש על הפגנת העצמאים: היקף המשבר הכלכלי מובן, אבל אתמול היה פיגוע בריאותי

שר האוצר התייחס להפגנת העצמאים: "ההפגנות הן חלק מהדמוקרטיה, אני מבין את המטענים והכאב. לא נשאיר אף אחד בצד הדרך" • השר עמיר פרץ: "צריך לבנות את האמון מחדש"
הבוקר הזה
12 ביולי 2020
08:06
עודכן ב 09:22

סגן שר הבריאות יואב קיש התייחס הבוקר (ראשון) להפגנת העצמאים בתל אביב, וצייץ בטוויטר כי היקף המשבר הכלכלי מובן, אבל אתמול היה פיגוע בריאותי. לדבריו, "ברור לי היקף המשבר הכלכלי, החשש, התסכול, המאבק על הפרנסה, הקושי המטורף, הכל נכון. בסוף, אנחנו עושים הכל למנוע התקהלויות ומשלמים מחירים קשים בשביל לעצור את הוירוס ואז רואים בתמונות מהכיכר אתמול – מגה פיגוע בריאותי". 

שר האוצר ישראל כ"ץ הגיב היום להפגנת העצמאים אתמול בתל אביב וטען כי הוא מבין את כאבם של המוחים. בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר כ"ץ לאריה גולן: "ההפגנות הן חלק מהדמוקרטיה, אני מבין את המטענים והכאב. התוכנית שלנו מציבה רשת ביטחון כלכלית לשכירים ועצמאים לשנה הקרובים. לא נשאיר אף אחד בצד הדרך". 

האזינו לריאיון עם ישראל כ"ץ

כ"ץ התייחס בדבריו לתקציב המתגבש וחוק ההסדרים, ואמר: "משרדי כחול לבן רוצים סיוע עכשיו דחוף, ומצד שני מתנגדים לאפשר תקציב שיאפשר את זה. אם נדחה את זה - אנחנו נאבד את השנה". בנוגע לתוכנית הכלכלית שמגבש חבר הכנסת ניר ברקת אמר: "אני לא מתרכז ברעשי רקע, אף תוכנית אחרת לא עלתה על שולחן הדיונים".

שר הכלכלה עמיר פרץ התייחס גם הוא להפגנה ואמר בריאיון לאריה גולן: "הפגנה היא אחד הדברים החשובים במדינה דמוקרטית. זה נושא שראוי למחאה. רוב האזרחים לא מאמינים שהממשלה תצליח לעמוד בהבטחותיה. צריך לבנות את האמון מחדש. אלחם על כך שאנחנו נפעל במודל הגרמני. אין סיבה לחפש תוכניות חדשות". 

האזינו לריאיון עם עמיר פרץ

יו"ר איגוד המסעדות והברים שי ברמן אמר בריאיון לכאן רשת ב: "ארגנו את ההפגנה כדי למחות על טיפול הממשלה הכושל, אנחנו לא חבורת אנרכיסטים. ברשת הביטחון יש חורים שאמרנו לרה"מ עליהם, למשל שסף הכניסה לתוכנית הפיצויים היא ירידה של 40% במחזור, אבל גם ירידה של 20% יכולה להביא לקריסת עסק". 

בעצרת שהתקיימה בכיכר רבין השתתפו אלפי מפגינים. הדוברים דרשו מהממשלה להעניק סיוע מיידי לעצמאים, לעסקים ולשכירים שנפגעו ממשבר קורונה וקראו "די להבטחות, תעבירו את הכסף". בתום ההפגנה צעדו כמה מהמוחים לעבר אזור הקריה ושדרות רוטשילד ושם התפתחו עימותים אלימים בין המשטרה למפגינים.  חלקם, קיללו את השוטרים, הבעירו פחים וקראו קריאות בגנות הממשלה. בסך הכל נעצרו 20 בני אדם, שלושה שוטרים נפגעו קל וטופלו במקום.