ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בין 3 הכ"פים של מיקי זוהר ל-5 המ"מים של ז'בוטינסקי

ה-צ' של הצניעות, ה-ע' של הענווה, וה-ד' של הדוגמא האישית, נכנסו כנראה לבידוד. גם את המחאה של העצמאים ובעלי העסקים אמש בכיכר רבין אפשר לסכם עם שלוש הכ"פים של יו"ר הקואליציה: לא נותנים לנו כסף, לקחו לנו את הכבוד, לכן אין מנוס מהפגנת כוח. דעה
רן בנימיני | דעה
12 ביולי 2020
11:34

לאורך כל יום, כמעט בכל שעה בחודשים האחרונים, מהדורות החדשות מזכירות את המספרים: את מספר הנדבקים, את מספר החולים, את מספרי החולים קשה והמונשמים. המוני המפגינים אמש (שבת) בכיכר רבין, עצמאיים לצד שכירים (בניכוי פעילים שרק תפסו טרמפ על המחאה), ביקשו ברובם לזעוק את מצוקתם של המספרים הגדולים בהרבה: מאות אלפי מובטלים ועשרות אלפי עסקים שכבר קרסו או שנמצאים במסלול ישיר לתהום.

הרבה צפיפות היתה אתמול בכיכר, ועוד נראה בשבועות הקרובים איך זה השפיע על נתוני התחלואה. סגן שר הבריאות מגדיר את זה הבוקר "פיגוע בריאותי". מכל מקום - הריחוק החברתי לא עניין אמש את המפגינים, הם העדיפו להתמקד בניתוק החברתי.

בתוכנית השבוע עם ירון דקל בליל שבת בכאן 11 התראיין יושב ראש הקואליציה חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד. תקשיבו רגע לקטע אחד מהשיחה: "אדם חכם לימד אותי שיש את שלושת הכ"פים - כוח, כבוד וכסף. בדרך כלל אדם לא יצליח להשיג את כל השלושה, לכן אני בעיקר עובד על הכוח ומקווה מאוד שבסוף זה יקנה לי את הכבוד".

שלוש הכ"פים האלה של יושב ראש הקואליציה הזכירו לכמה אנשים, גם לאנשי ליכוד שעוד זוכרים את תורת ז'בוטינסקי, את עיקרון חמש המ"מים שהגה האב האידיאולוגי של תנועת הליכוד - חמישה צרכים, כולם מתחילים באות מ', שאותם המדינה חייבת לספק לאזרחים שלה: מזון, מעון, מלבוש, מורה ומרפא. העיקרון הזה נכתב במאמר שכתב ז'בוטינסקי ב-1934 תחת הכותרת "הגאולה הסוציאלית".

חלפו מאז 86 שנים, השנה היא 2020, ואת חמש המ"מים שהציבור צריך, החליפו שלוש הכ"פים שהפוליטיקאי רוצה: כבוד, כוח וכסף. יש אמנם עוד אותיות בשפה העברית, אבל ה-צ' של הצניעות, ה-ע' של הענווה, וה-ד' של הדוגמא האישית, נכנסו כנראה לבידוד. מכל מקום, גם את המחאה של העצמאים ובעלי העסקים אמש בכיכר רבין אפשר לסכם עם שלוש הכ"פים של יושב ראש הקואליציה: לא נותנים לנו כסף, לקחו לנו את הכבוד, לכן אין מנוס מהפגנת כוח.