מחאות
צילום: אוליבייה פיטוסי ומרים אלסטר, פלאש 90

סקר כאן חדשות: 85% מהציבור לא מרוצים מתפקוד הממשלה בתקופת הקורונה

מי הכי נפגעו מהמשבר הכלכלי, עבור מי מדובר בלא יותר מפגיעה קלה בכנף, ובאילו שכבות מרוצים מטיפול המדינה במצב? כל הנתונים
שאול אמסטרדמסקי
12 ביולי 2020
19:01
עודכן ב 20:50

85% מהציבור אינם מרוצים מההתנהלות הכלכלית של הממשלה בתקופת משבר קורונה – כך עולה מהסקר הכלכלי המקיף שערכה עבור כאן חדשות חברת הסקרים קנטר. לפי הממצאים שפורסמו היום (ראשון) בחדשות הערב, חוסר שביעות הרצון מהממשלה אינו מושפע מגיל, מין או הכנסה.

אז עד כמה הישראלים מרוצים מההתנהלות הכלכלית של הממשלה? מי הישראלים שנפגעו מהמשבר ועד כמה? כמה דחו תשלומים וכמה חושבים שיעברו את המשבר בלי קושי? מה שבעיקר עולה מהסקר הזה הוא עד כמה המשבר פוגע בכולם, אבל כמה יש כאן ישראל א' וישראל ב'.

כמעט 30% מהציבור חשים קושי לעמוד בתשלומים חודשיים וישנו קשר ישיר לרמת ההכנסה: כמחצית מבעלי ההכנסות הנמוכות חשים קושי, לעומת רק כ-10% מבעלי ההכנסות הגבוהות. כ-15% מהציבור כבר ביצעו דחיה של החזרי הלוואות בשלושת החודשים האחרונים. גם במקרה זה ישנו קשר ישיר לרמת ההכנסה – 26% מבעלי הכנסות נמוכות לעומת 10% מבעלי ההכנסות הגבוהות

אחד הממצאים המפתיעים ביותר מהסקר הגיע כשאנשים נשאלו האם לדעתם יש להחמיר במגבלות על אף הנזק הפוטנציאלי לכלכלה, או להקל במגבלות על אף הסיכון הבריאות. רוב הנשאלים - 57% - חשבו שהכלכלה באה במקום השני, ושמוטב להגביל. רק 27% חשבו שלא, שמוטב לפתוח ומה שיהיה יהיה. היתר לא ידעו להשיב.

השלכות משבר קורונה - אופטימיות מהולה בדכדוך

חשבנו שהתשובות ישתנו בהתאם לרמת ההכנסה של הנשאלים, אבל האמת שלא. שיעור דומה של נשאלים בכל רמות ההכנסה - מתחת לממוצע ומעליו - חשבו שמוטב להגביל את המשק למרות הנזק הכלכלי.

עד כמה עמוקה הפגיעה הכלכלית? זה כבר תלוי מאיזו ישראל אתם מגיעים. בקרב הישראלים שההכנסה שלהם נמוכה מהממוצע, כמעט 70% מהנשאלים ענו שמשבר הקורונה כבר השפיע עליהם מבחינת כלכלית. לעומת זאת, בקרב הישראלים שההכנסה שלהם גבוהה מהממוצע, רק קצת פחות מ-40% השיבו שהמשבר כבר הגיע אליהם. זה המון, וההבדל בין שני המחנות האלה זועק לעין.

כששאלנו את השאלה הזו באופן צופה פני עתיד - אם אתם חושבים שהמשבר הכלכלי יפגע בכם בעתיד הנראה לעין - שם התברר שגם בקרב השכבות הגבוהות יש מי שחושבים שלא לעולם חוסן. בקרב בעלי הכנסות מעל לממוצע, כמעט 40% חשבו שהמשבר יגיע גם אליהם בקרוב. אבל יש עוד כמעט 20% מהנשאלים שהכנסתם גבוהה שחושבים שהמשבר הכלכלי לא ייגע בהם, לא עכשיו ולא בעתיד.

ולסיום - איפה אנחנו בהשוואה למדינות אחרות? בחברת הסקרים קנטר שאלו את השאלה הזו - האם המשבר כבר פגע בכם כלכלית - במדינות שונות. רק בברזיל שיעור האנשים שהשיבו שהמשבר כבר פגע בהם היה גבוה יותר מבישראל. בשאר המדינות, מסין ועד ארצות הברית, הפגיעה היתה קטנה יותר.

בשורה התחתונה, המשבר הכלכלי כבר כאן, אבל כרגע הוא מוגבל. זה נכון שהוא עלול לא להישאר כך לאורך זמן, אבל המצב הנוכחי מאפשר לממשלה להתמקד בסיוע למי שהכי זקוקים לכך, במקום להתפזר. האם היא באמת תעשה את זה? מאוד בקרוב, כשהתוכנית תגיע לאישור הכנסת, נקבל על כך תשובה.

הסקר המלא מחדשות הערב בכאן 11