המחאה בתל אביב, אתמול
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הרופאה שהציעה למפגינים בת"א להשאיר טלפונים בבית כדי להימנע מאיכון שב"כ - התנצלה

פרופסור מסורוקה כתבה בפייסבוק: "מי שלא מעוניין להיכנס לבידוד שישאיר את הטלפון החכם בבית". לאחר שהתקבל מכתב מלשכת אדלשטיין הקורא לבחון את התנהלותה, כתבה: "עלול היה להתפרש שאני קוראת לנהוג בניגוד להנחיות, זו לא הייתה הכוונה"
איתי שיקמן
12 ביולי 2020
16:34
עודכן ב 17:06

בעקבות ההפגנה אמש בתל אביב וקריאתה של רופאה מומחית מבית החולים סורוקה לציבור להשאיר את הטלפונים בבית כדי שלא יוכנסו לבידוד בעקבות איכוני שב"כ, ראש מטה שר הבריאות פנה היום (ראשון) לנציב קבילות הציבור למקצועות הרפואה במשרד הבריאות, דוקטור בועז לב. "המצב שבו רופאה מפרסמת בציבור מידע הנועד לסייע, לכאורה, להתחמק מבידוד הוא בלתי מתקבל על הדעת", כתב ראש המטה של השר יולי אדלשטיין. 

פרופסור רותי שאקו לוי, יו"ר איגוד הפתולוגים בישראל, פרסמה החשבון הפייסבוק שלה פוסט ובו נכתב: "מי שמגיע הערב להפגנה ולא מעוניין להיכנס מחר לשבועיים בידוד, שיעשה לעצמו טובה וישאיר את הטלפון החכם בבית". לאחר הסערה שעוררה, כתבה פרוסור שאקו התנצלות בחשבון הפייסבוק שלה: "בפוסט ששיתפתי עלול היה להתפרש כאילו אני קוראת לנהוג בניגוד להנחיות. זו לא הייתה הכוונה ואני מתנצלת אם כך הובן". 

 פוסט ההתנצלות, מתוך עמוד הפייסבוק של פרופ' שאקו לוי

מכתב מטעם מטה שר הבריאות נכתב כי "מי שהקשיב חלילה לעצתה של פרופסור שאקו לוי, השתתף באירוע מרובה משתתפים ונחשף לחולה קורונה, עלול להימצא במצב בו הוא לא מקבל התראה על החשיפה ועל כן לא נכנס לבידוד. בכך הוא מסכן את בריאותם של האנשים שאיתם הוא בא במגע ועלול לתרום להפצת המחלה. אבקש שתבחן את התנהלותה של פרופסור שאקו לוי בהקדם האפשרי בהתאם לשיקול דעתך המקצועית".

מבית החולים סורוקה נמסר: "שוחחנו הבוקר עם פרופסור שאקו לוי בעקבות הפוסט ששיתפה והיא הבהירה שלא הייתה לה כל כוונה לקרוא לציבור לנהוג בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ואף התנצלה על כך. מהיכרות עם הרופאה, שמשמשת גם כיו״ר איגוד הפתולוגים בישראל, אין לנו ספק במחויבות שלה לבריאות הציבור. אנו קוראים לציבור להמשיך ולקיים במלואן את הנחיות משרד הבריאות".