האזור בו היה ממוקם המאהל
-

עיריית ירושלים פינתה את מאהל המחאה מול מעון רה"מ

המפגינים טוענים כי הפקחים והשוטרים נהגו באלימות כלפיהם • אחת המפגינות לכאן חדשות: "השוטרים העיפו אנשים בצורה ברוטלית" • העירייה: הטענה לאלימות שקרית ומשוללת יסוד
ורד פלמן
13 ביולי 2020
08:27

פקחי עיריית ירושלים פינו הבוקר (שני) את אוהל המחאה שהקימו אנשי מחאת הדגלים השחורים מחוץ למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור. בעירייה אומרים כי למרות דין ודברים שהיה עם המפגינים הם לא הסכימו להתפנות מרצון, שכן הקמת הגדרות והישיבה שם מתבצעת שלא כדין. אתמול פינתה העירייה בפעם הראשונה את המתחם, אך המפגינים שבו למקום. לטענת המפגינים הפקחים והשוטרים שליוו אותם נהגו באלימות כלפיהם.


זהבית תלמי, אחת המפגינות ששהתה באוהל המחאה בזמן פינויו, אמרה כי "השוטרים העיפו אנשים בצורה ברוטלית, החרימו גנרטורים, כיסאות וגזיבואים ללא שום צו". היא ציינה כי חמישה אנשים נפצעו ונזקקו לטיפול ואחד פונה לבית החולים עם שבר ביד. "מדובר באנשים בגיל פנסיה", אמרה תלמי.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לאחר פינוי המאחז ברחוב בלפור אמש, שבו המפגינים והקימו אותו מחדש. לכן הבוקר, שוב, פונה משם הציוד שהוצב ללא היתר ופגע בסדר הציבורי על ידי אגף האכיפה של עיריית ירושלים ומשטרת ישראל. יצויין כי כל טענה בדבר שימוש באלימות על ידי אנשי אגף האכיפה כנגד המפגינים, ופגיעה באדם, נבחנה ונמצאה שקרית ומשוללת כל יסוד". 

חבר הכנסת משה יעלון, מיש עתיד - תל"ם, כותב בחשבון הטוויטר שלו: "השר לבטחון נתניהו, שוב שיסה הבוקר את שוטרי ירושלים ופקחיה נגד גיבורי מחאת בלפור. בכוח, באלימות, בהפחדה, מבלי להציג צו כחוק, ובהשתוללות שגרמה לפציעת אזרחים ולהרס ציוד, מנסה נתניהו לדכא את המחאה ולבצר את הדיקטטורה. זה לא יעזור לו", דברי יעלון.

חברת הכנסת תמר זנדברג, אמרה כי "אוהל המחאה מחוץ לבלפור הפך מזמן למוסד ירושלמי מוכר, בשלל נושאים ומול כל ראשי הממשלה. הבוקר, כשבבית גר ראש ממשלה נאשם בשוחד, שסימן ההיכר שלו הוא מלחמה בשלטון החוק, פינתה המשטרה באלימות את מאהל המחאה המתרחבת נגדו", דברי זנדברג.

חבר מועצת עיריית ירושלים, עו"ד יוסי חביליו, אמר בתגובה: "אני מתנגד לפעולות העירייה נגד המפגינים ליד מעון ראש הממשלה. בנסיבות הקיימות, חופש הביטוי גובר על מטרד לציבור. בחודש האחרון ולאור לחציו של אריה קינג, על ראש העירייה ומנכ"ל העירייה לפנות את המפגינים, פניתי כמה פעמים לראש העיר וביקשתי שהעירייה לא תפעל כנגדם והובטח לי שכך ייעשה. כנראה הלחץ של אריה קינג ואולי גורמים נוספים עשה בסוף את שלו".

לפני כשבועיים וחצי עצרה המשטרה בהפגנה מול מעון ראש המשלה בירושלים את תת אלוף במילואים אמיר השכל, בכיר לשעבר בחיל האוויר. איתו נעצרו חמישה מפגינים אחרים. כ-150 מפגינים מחו נגד "השחיתות השלטונית" וחסמו את רחוב עזה. בית משפט השלום בירושלים שחרר אותם ללא תנאים מגבילים בניגוד לבקשת המשטרה להרחיקם ל-15 ימים מירושלים ולהפקיד ערבות. תת אלוף במילואים, אמיר השכל אמר לאחר שחרורו כי נחצה קו שהיה אסור שיחצה. "הסיבה שבגינה נעצרתי היה הרצון להשתיק את המחאה נגד נתניהו", אמר.