אחיות שובתות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדרך לשביתה? האחים והאחיות הכריזו על סכסוך עבודה

הסתדרות האחים והאחיות: האוצר מוביל את מערכת הבריאות לקריסה ולסיכון חיי אדם • יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות: "המעבדות בקריסה"
דקלה אהרן-שפרן
13 ביולי 2020
10:32

הסתדרות האחים והאחיות הכריזו הבוקר (שני) על סכסוך עבודה, מהלך שיאפשר להם לפתוח בשביתה. בהסתדרות מאשימים את משרד האוצר כי הוא מונע הקצאה דחופה של מאות תקנים ומוביל את מערך האחים והאחיות ואת מערכת הבריאות כולה לקריסה ולסיכון ממשי של חיי אדם. האחים והאחיות מבקשים דיון דחוף עם שר האוצר, ישראל כ"ץ, כבר בימים הקרובים, כדי למצוא פתרון.

"קריסת מערך האחים והאחיות היא לא 'תחזית אימים' - היא רק עניין של זמן שאנו גם יודעים את מועדו, בחורף הקרוב - עם החולים המורכבים והשפעת, והפעם בתוספת קורונה", נמסר בהודעת הסתדרות האחים והאחיות.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

בד בבד דנה הבוקר הוועדה לביקורת המדינה במצוקת המעבדות הרפואיות. אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות הזהירה בדיון כי כל המעבדות במצב של קריסה. "האוכלוסייה לא תוכל לקבל שירות מעבדתי בחורף כי ניתבנו את כל הכוחות למעבדות קורונה- וגם זה לא מספיק. אני לא רוצה להיות נביאת זעם אבל מחובתי כאזרחית וכאשת מקצוע להזהיר את כולכם, כולל פרופסור איתמר גרוטו. שמענו רק דיבורים ללא תוצאות. מעבדות אחרות עושות בדיקות לקורונה ועובדות עם נגיף חי ללא מיגון ובעומסים גדולים ויש עזיבה גדולה של פורשים לפנסיה כי לא יכולים לעבוד בעומס הזה". 

אדמון הוסיפה כי הקורונה טרפה את כל הכלים והחמירה את המצב, אבל הכול היה ידוע לכולם. "האוצר והבריאות ידעו: מ-2010 אנחנו מתריעים שעובדי המעבדות מתבגרים ושצעירים לא מגיעים. הם ממשיכים גם עכשיו לעשות את הטעויות. לא מדברים איתנו. סוגרים פלסטרים. יש אנשים שפורשים והולכים גם למסגרת פרטית. זאת הזנחה של שנים ואני כועסת. לא יכול להיות שמשרד הבריאות משחק את המלאך שבא להציל את הקורונה. אנחנו לא נגיע לחורף. לעובדים לא אכפת יותר. הם רוצים רק לברוח מהמקצוע. יש בעיה משמעותית בשכר. אין תקינה ואין גיוס של עובדים צעירים". 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר בדיון כי המשרד ניסה לפעול בעניין כוח האדם. "הייתה תוספת שכר דיפרנציאלית אך חשבנו שזה לא מספיק. הגשנו מסמכים לממונה על השכר באוצר כדי להגדיל שכר ולהכניס עוד עובדים", אמר גרוטו.