אוניברסיטת תל אביב
צילום: פלאש 90

חוקר סעודי בכיר במאמר לכתב עת ישראלי: הנביא מוחמד קיים יחסים טובים עם היהודים

מאמרו של פרופסור מוחמד אל-ר'באן, האחראי ללימודי עברית במחלקת השפות המודרניות באוניברסיטת המלך סעוד בריאד, עוסק בשיפור תדמיתו של הנביא מוחמד בעיני הציבור הישראלי
רועי קייס
13 ביולי 2020
13:52

מאמר יוצא דופן שפרסם בימים האחרונים חוקר סעודי בכיר בשפה העברית בכתב העת האקדמי הישראלי "קשר" של אוניברסיטת תל אביב, מבטא פעם נוספת את שינוי היחס של הסעודים כלפי ישראל. מאמרו של פרופסור מוחמד אל-ר'באן, האחראי ללימודי עברית במחלקת השפות המודרניות באוניברסיטת המלך סעוד בריאד, עוסק בשיפור תדמיתו של הנביא מוחמד בעיני הציבור הישראלי, ונכתב בו כי הנביא מוחמד קיים יחסים טובים עם היהודים והתנגש איתם על רקע פוליטי בלבד ולא דתי.

המאמר מתפרסם על רקע הקולות בסעודיה ובליגה האסלמית העולמית לניצול ההבנה הבין-דתית לשיתוף פעולה עם היהדות וישראל למען השלום. לדבריו של פרופסור אלר'באן, "סברות מוטעות על תולדות האסלאם שהציעו מזרחנים במאה הקודמת – שחלקן נכתבו בעברית – הביאו להבנה משובשת של כתבים, למתודולוגיה שגויה ולהשפעות שליליות על חוקרי המזרח דוברי השפה העברית של ימינו.

"האשמת דת האסלאם ומוחמד הנביא בהסתה ובגזענות נגד השבטים היהודיים בחיגאז' היא האשמה מוטעית. מוחמד התייחס באופן שווה אל כל הקבוצות החברתיות באל-מדינה ובמקומות אחרים אשר היו תחת שליטתו, ללא הבדל גזע ודת. העיוותים במחקר עד כה נובעים מכך שמכתביו ליהודים לא תורגמו מעולם לעברית – מה שהוא עצמו עשה במאמרו".

בחוג באוניברסיטה שבריאד שבראשו עומד אלר'באן אפשר ללמוד לתואר ראשון בעברית במסגרת המחלקה לשפות מודרניות ותרגום. אלר'באן, שבחוג שלו לומדים הסטודנטים, גברים בלבד, טקסטים של ברנר, עגנון, ס. מיכאל ואתגר קרת, טוען כי חוסר ההבנה של הציבור היהודי כלפי מחשבתו של מוחמד נובע מתרגום לקוי או מגמתי, או מהיעדר תרגום לעברית בכלל של מכתבי הנביא מוחמד לשבטים היהודים של חצי האי ערב ושל נוסחי הבריתות שכרתם עמם.

פרופסור רענן ריין, ראש מכון רוזנפלד באוניברסיטת תל אביב, מדגיש כי החשיבות של המאמר היא קודם כל בכך שלראשונה חוקר סעודי בכיר בוחר לשלב מאמר אקדמי פרי עתו בכתב עת אקדמי ישראלי, במטרה להסרת מחיצות ולקירוב לבבות בין העמים. "כולי תקווה ששיתוף הפעולה האקדמי הוא צעד נוסף בדרך לשיתופי פעולה כלכליים ומדיניים", דברי פרופסור ריין.

תגיות:
סעודיה