-
צילום: פלאש 90

ועדת הקורונה קבעה: בריכות השחייה וחדרי הכושר ייפתחו

ההחלטה התקבלה לאחר דיון בנושא שהתקיים במשך יומיים, שבו דרשה ועדת הקורונה ממשרד הבריאות נתונים על מספר הנדבקים בבריכות ובחדרי הכושר. יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון מהליכוד, הצביעה בעד המהלך בניגוד להחלטת רה"מ ושר הבריאות
זאב קם ויערה שפירא
13 ביולי 2020
17:18

ועדת הקורונה אישרה הערב (שני), בהחלטה שעוררה סערה, כי חדרי הכושר ובריכות השחייה ייפתחו מהיום שוב לציבור. ההחלטה התקבלה לאחר דיון בנושא שהתקיים במשך יומיים, שבו דרשה ועדת הקורונה ממשרד הבריאות נתונים על מספר הנדבקים בבריכות ובחדרי הכושר.  

יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון מהליכוד, הצביעה בעד המהלך בניגוד להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין, שקבעו מתווה תו סגול הקובע כי רק בריכות לא מקורות יוכלו לפתוח את שעריהן לציבור. החלטת הממשלה נדחתה שוב גם ברוויזיה שהוגשה. ח"כ מיקי זוהר הודיע כי הממשלה תגיש את הצו מחדש, פעם נוספת. 

אתמול בדיון הציגה נציגת משרד הבריאות, ד"ר אמיליה אניס, את הנתונים על מקורות וההדבקה, ולפיהם: מ-4 ביוני ועד ל-10 ביולי נרשמו 35 מקרי הדבקה במכוני כושר. ד"ר אניס ציינה כי לגבי בריכות השחייה אין למשרד נתונים. נציגת המשרד הסבירה כי התפרצויות של הנגיף בחדרי כושר נפוצות גם במקומות נוספים בעולם, והוסיפה כי "יש מערבולות אוויר בזמן שמתאמנים, והנגיף מופץ לכל הכיוונים. הווירוס יכול להישאר על משטחים וציוד, ויש חום, לחות והתנשפות אחרי מאמץ".

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות שהוצגו בוועדה אתמול כי בין 4 ביוני ל-10 ביולי נרשמו 170 מקרי הידבקות בחתונות, 21 במסעדות ושישה בברים. ד"ר אניס הוסיפה כי "במקומות שבהם מגיעים אנשים לא קבועים, כמו ברים, קשה לזהות את מקורות ההדבקה. בגלל שהאנשים שם אינם קבועים, בניגוד לבתי כנסת לדוגמה". עוד הוצג כי מתוך 19 אלף חולים פעילים בישראל, לכמחצית אין תסמינים.

יו"ר איגוד השחייה, סימון דוידסון, הגיב על ההחלטה לפתוח שוב את בריכות השחייה: "אנו שמחים שחברי הוועדה הבינו את החשיבות הרבה למהלך זה, הן בריאותית והן כלכלית. נשוב ונציין כי טרם דווח בכל העולם ולו על מקרה הדבקה אחד בקורונה בתוך הבריכות, ואנו קוראים לציבור לשמור על ההנחיות כדי שנתון זה יישמר".