שיחות האיומים על העו"סים

שיחות האיומים על העובדים הסוציאליים: "אשרוף לך את הילדים מול העיניים"

זה כבר יומה השמיני של שביתת העובדים והעובדות הסוציאליים. המאבק הזה הוא לא רק על שכר, אלא גם על הביטחון האישי. כמי שמטפלות באוכלוסייה קשת יום הן נתונות לא אחת לאיומים באלימות | צפו בתיעוד
נופר משה־פרדו
13 ביולי 2020
21:56

שביתת העובדים והעובדות הסוציאליים תיכנס מחר (שלישי) ליומה התשיעי – והנהגת השובתים צפויה להיפגש בפעם הראשונה עם שר האוצר ישראל כ"ץ. המאבק הזה הוא לא רק על שכר ותנאים, אלא גם על הביטחון האישי של העובדות והעובדים, הדורשים אבטחה בלשכות הרווחה ומענה מהיר ויעיל לתלונות על מעשי אלימות. מהקלטות שנחשפו בחדשות הערב בכאן 11 ניתן לשמוע את האיומים שהפכו כבר מזמן לחלק מִשגרת העבודה של המטפלים והמטפלות.

באחת ההקלטות נשמעת מטופלת רווחה מאיימת על עובדת סוציאלית: "אני אהיה חדה וברורה, לא עורכת דין ולא אף אחד יציל אותך ממני. אני נשבעת לך שרק תעזי לגעת לי בילדה. תתקרבי לי לילדה, אני אפגע לך בילדים. אני אשרוף לך אותם מול העיניים, רק תתקרבי לי לילדה, וזה לא איום אני אבצע".

"נשבעת לך שכבר יש לי חומצה. רק תעזי להתקרב לי לילדה", המשיכה לאיים המטופלת. "את רוצה לנסות אותי? תסמכי עליי, יש לי גב מעולם הפשע. תסמכי עליי שעכשיו אני יודעת גם איפה הגנים של הילדים שלך, ואני אגיע לגנים של הילדים שלך ואני אפוצץ אותם בחומצה".

בתוך כך, ארבעה מיליארד שקלים הועברו למשרדי הממשלה השונים לטובת אוכלוסיות בסיכון ולפתרון בעיות מיידיות בזמן משבר הקורונה, והיום בישיבת הממשלה טען שר הרווחה איציק שמולי כי 77% אחוזים מהכסף לא נוצל.

בישיבת הממשלה, כמו רבים אחרים, ביקש השר שמולי תוספת תקציב לטיפול באוכלוסיות בסיכון. ובאמת 3.5 מיליארד שקלים הוקצו לטובת הנושא. כמו כן הוא קרא לשר האוצר לשבת עם העובדות הסוציאליות ולהביא לסיום מהיר של השביתה.