רופא, אילוסטרציה
צילום: דוברות המשטרה

הרופא וסם האונס: תלונת הצעירה לא הועברה לרשויות

למרות דיווח של המתלוננת כבר בחודש מארס, המקרה לא הועבר לידיעת רשויות האכיפה • אגודת הסטודנטים באוניברסיטת ת"א: "מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ציין כי הדבר היחיד שניתן לעשות במקרה זה הוא ללוותה למשטרה באם תרצה"
דניאל אלעזר
13 ביולי 2020
23:35

פרשת הרופא וסם האונס: אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב לא דיווחה על האונס שעברה לכאורה אחת הנשים – למרות דיווח שהועבר אליה על המקרה כבר בחודש מארס. כך פורסם היום (שני) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

בחודש מארס נפגשה האישה, בת 30, עם הרופא החשוד בפאב שנמצא בשטח אוניברסיטת תל אביב. השניים קבעו להיפגש שם לאחר שהכירו בטינדר. לטענת האישה, הרופא סימם אותה ולאחר מכן אנס אותה בביתו.

עוד באותו החודש, זמן קצר לאחר המקרה, פנתה האישה, סטודנטית באוניברסיטת תל אביב, לאגודת הסטודנטים, ודיווחה להם על האירוע שעברה. האישה סיפרה לאנשי האגודה על המקרה, ואף דיברה ישירות עם יושב ראש האגודה ירדן בן צבי. אולם אגודת הסטודנטים לא העבירה הלאה את פנייתה למשטרת ישראל או למשרד הבריאות, גורמים שיכלו לקדם את המקרה ולהביא לפתיחת החקירה. משרד הבריאות הוא זה שדיווח למשטרה אודות התלונות שהצטברו אצלו, ובעקבות כך נפתחה חקירת משטרה.

רק לפני שבועיים אישה אחרת נפגשה עם הרופא, גם כן באותו הפאב באוניברסיטת תל אביב, ולטענתה גם היא סוממה על ידו בסם אונס, אולם ידידה שלה הגיעה במיוחד לאסוף אותה בסיום הבילוי בפאב, כשהיא הייתה מעורפלת וחסרת אוריינטאציה.

נכון לעכשיו אף אחת מהנשים לא התלוננה במשטרה כלפי הרופא. המתלוננת שנאנסה לכאורה על ידו לא רצתה להתלונן במשך החודשים האחרונים גם מכיוון שאיבדה את האמון במערכת אכיפת החוק, וגם מכיוון שרצתה להמתין לתוצאות דגימת השערה שנלקחה מראשה, ונשלחה לבדיקת מעבדה באיטליה, כדי לאתר שרידי סם אונס. אולם עוד לפני שתתקבלנה תוצאות הבדיקה – האישה החליטה שהיא תגיש בקרוב תלונה נגד הרופא אודות המעשים המיוחסים נגדו.

מדובר ברופא שהחל לפני כחודש את התמחותו במחלקה לרפואה דחופה בבית חולים במרכז הארץ. עם התפוצצות הפרשה, הרופא יצא לחופשה יזומה מרצונו. בבית החולים בו הוא עובד ממתינים להתפתחות החקירה בעניינו ולפי זה יקבלו החלטה האם להשעות אותו או לסיים את העסקתו לאלתר.

מאגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה: "מפאת שמירת כבודה ורצונה של הסטודנטית, עניינה אכן לא הועבר הלאה מלבד פנייה להתייעצות במרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, שציין כי הדבר היחיד שניתן לעשות במקרה זה הוא ללוותה למשטרה באם תרצה. כל המידע ממרכז הסיוע הועבר לסטודנטית וניתנה לה הבחירה כיצד להמשיך ולפעול".

עורכי דינו של הרופא, ד"ר גיל עשת ואלעד רט, מסרו בתגובה: "מדובר במפגש חד־פעמי שהתקיים בין מרשנו לבין אותה בחורה. המפגש התקיים לפני מספר חודשים, השניים הכירו באמצעות אפליקציית היכרויות, נפגשו בבר ומשם המשיכו לדירת מרשנו, שם קיימו השניים יחסי מין בהסכמה מלאה. אין שחר לטענה כאילו נעשה שימוש בסם אונס ומדובר בטענה מופרכת מיסודה. בשלב מסוים הבחורה ביקשה להפסיק את קיום יחסי המין ומרשנו נענה לבקשתה באופן מיידי.

"הבחורה אישרה באופן חד משמעי כי יחסי המין היו לפי רצונה ובהסכמה מלאה וגם לאחר מכן המשיכו השניים לשמור על קשרי ידידות. בימים האחרונים פורסמו פרסומים פוגעניים וכוזבים ברחבי הרשת שגרמו נזק חמור ובלתי הפיך למרשנו עד כדי איומים על חייו. אנו מבקשים בכל לשון של בקשה לאפשר לגורמים המוסמכים לברר את הנושא ולא לערוך משפט שדה ולחרוץ דין בטרם עת".