t
פרופסור חזי לוי
צילום: פלאש 90

יו"ר ההסתדרות הרפואית: יש להיערך לסגר בקרוב

פרופ' ציון חגי: צריך להכריז על סגר כשמספר הנדבקים בקורונה יגיע ל-2,000 • מנכ"ל משרד הבריאות, על מינוי פרוייקטור למערכה נגד קורונה: "לא נרוץ בחופזה" • משרד הבריאות: 1,681 נדבקים בקורונה מאתמול. 177 חולים שמצבם מוגדר קשה, 55 מונשמים.
דקלה אהרן שפרן
14 ביולי 2020
10:15
עודכן ב 14:50

יו"ר ההסתדרות הרפואית, הפרופסור ציון חגי קרא (היום) להיערך לסגר בקרוב, בעקבות העלייה במספר חולי קורונה. חגי הוסיף כי הוא מוטרד מאוד מהעלייה בנתוני התחלואה, וכי יש יותר מקרים של קשישים שנדבקים בקורונה ונזקקים לטיפול. לאחר התייעצות עם יושבי הראש של האיגודים המקצועיים בהסתדרות הרפואית, אמר פרופסור חגי כי ברגע שיהיו 2,000 נדבקים ביום יש להכריז על סגר, וקרא להעביר כספים לכל מי שאיבד את מקום עבודתו במשבר הקורונה. 

היו"ר הוסיף: "הסוגיה אינה רק חשש מאי ספיקה של מערכת הבריאות בהקשר לחולי הקורונה, אלא גם דאגה לטיפול בחולים שסובלים ממחלות אחרות". הוא אמר כי שינוי במגמת התחלואה אינו נראה באופק. עוד הוסיף פרופסור חגי כי נכון לעכשיו, נראה כי אסור יהיה לפתוח את בתי הספר בספטמבר, מכיוון שלא עושים זאת בצורה נכונה.

מנכ"ל משרד הבריאות: לא נמנה בחופזה פרוייקטור

העיכוב במינוי פרוייקטור למערכה בקורונה: מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, אמר היום בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב כי הוא אינו רוצה למנות את התפקיד בחופזה. לדבריו: "צריך לעשות דבר כזה ביישוב הדעת ולא לרוץ, נכון שכולם מצפים שנעשה את זה - אנחנו בדרך לשם". יחד עם זאת, פרופסור לוי הבהיר כי משרדו ממשיך בניהול המשבר, ואינו מחכה למנהל אחראי: "מספר הבדיקות טיפס כמעט ל-30 אלף, אנחנו מגבירים את קצב התחקירים - לא מחכים לפרוייקטור". 

האזינו לראיון המלא עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

עוד ציין מנכ"ל משרד הבריאות כי השימוש בסגר כללי תמיד נמצא על השולחן: "אנחנו שוקלים את היתרונות והחסרונות, כדי לקבוע כיצד נילחם. סגר כללי הוא ללא ספק אחד הכלים שאנחנו מנסים ככל יכולתנו שלא להגיע אליו". פרופסור לוי הוסיף כי בימים האחרונים הוגדל מערך החקירות האפידמיולוגיות ואמר כי "גייסנו 100 אחיות ביום ראשון, 300 מתחקרות מחברת כוח אדם עם ניסיון תחקור ו-240 סטודנטים לרפואה - כולם כבר בפנים. חלקם בהכשרה ואחרים כבר סיימו להכשיר". 

מפת הקורונה - אלו המקומות שבהם שהו הנדבקים

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי מספר החולים מאז חצות עלה ב-254 ועומד כעת על 21,393 חולים - מהם 177 חולים שמצבם קשה, 55 מונשמים. מספר המתים הכולל מהנגיף עלה ל-368.  מספר חולי קורונה חדשים ביממה האחרונה - 1,681 בני אדם. 

מהדוח שפרסם מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה מוקדם יותר עולה כי חלה ירידה במספר החולים במצב קשה, והם עומדים על 179. הערים שמהוות מוקדי תחלואה פעילים ביממה האחרונה הן: ירושלים, בית שמש, ביתר עילית, לוד, רמלה וקריית מלאכי.  

בד בבד, המדען הראשי לשעבר של הוועדה לאנרגיה אטומית, פרופסור דב שוורץ, אמר היום בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב כי "המצב חמור. בתוך שלושה וחצי שבועות כל חדרי הטיפול נמרץ לחולי קורונה יהיו מלאים לחלוטין. יש לעשות אחד משניים: להטיל סגר כללי או לקחת בחשבון שיהיו יותר מתים". פרופסור שוורץ ציין כי יש להטיל סגר בכל יום מהשעה 19:00, ולהכניס את כל האזרחים הוותיקים לסגר מרצון של חושד "כך שהמשק לא יקרוס", לדבריו. 

בצל העלייה בתחלואה: מנכ"ל משרד הבריאות מסיבת עיתונאים מיוחדת אתמול, ובה אמר כי אנחנו נמצאים בגל תחלואה הולך ומתגבר. "אני מודאג מאוד מהעלייה במספר החולים ואני מדבר אליכם כרופא. הישמעו להוראות. זאת ערבות הדדית – כולנו צריכים לעטות מסיכה כדי לא לסכן את מי שסביבנו".

פרופסור לוי התייחס לפתיחת חדרי הכושר והבריכות שאושרה אתמול בוועדת הקורונה, ואמר כי משרד הבריאות יכבד את ההחלטה, אף שעמדתו היא שיש חשש להדבקה בחדרי כושר  - שם יש פעילות אירובית בלי מסכות ורסיסי רוק נפלטים לחלל אוויר ומופצים באמצעות מערכת המיזוג. לדבריו, יש גם חשש להידבקות בנגיף ממתקני האימון.