יונתן יעקובוביץ' - דוקותיים

דוקותיים | "ננצח את שוברי הגלים והאינטרסים הנדל"ניים, למען כל עם ישראל"

"זה כמו שנוער הגבעות מוכן לנקוט באלימות כדי שלא יפנו אותו מאיזו גבעה, ככה הגולשים מרגישים כשלוקחים להם את הים". יונתן יעקובוביץ', שמבטיח שהוא "פוליטיקאי מזן אחר", נלחם נגד בנייה של שוברי גלים בחוף הרצליה, שיפגעו לטענתו בים ובספורט הימי ויטיבו רק עם העשירים. האם יצליח?
מערכת כאן
14 ביולי 2020
12:11

"בדם ואש הים לא ייכבש!", צועקים המפגינים מול בניין העירייה בהרצליה. את הבלגן שנוצר מההמולה הרבה מנסה יונתן לסדר כדי לנסות להגיע למקסימום תוצאה ומינימום אלימות, בכל זאת הוא עם אפוד זוהר שעליו מודפסת המילה "בתפקיד". מול מקום עבודתו.

 "לא הרווחתי שקל מהפוליטיקה. יותר הקרבתי כסף, חיים אישיים, חברים הקרבתי המון בשביל להיות במקום הזה שבו אני יכול להשפיע על איכות הסביבה"

יונתן יעקובוביץ' טוען שהוא פוליטיקאי מזן אחר: הוא בן 37 ומשמש כחבר במועצת העיר הרצליה, אבל מה שהביא אותו לפוליטיקה זה הים, אותו הוא נוהג לפקוד בחוף הרצליה עם הגלשן שלו. מאחוריו קריירה מרשימה בתור מאמן נבחרת ישראל לנוער והקמת חברת הפקה לתיעוד תחרויות גלישה, והוא גר בשכונה יוקרתית לצד השגריר האמריקאי וטדי שגיא המיליארדר. אבל שלא תטעו, הוא לא כאן בשביל כוח, כבוד או כסף: "לא הרווחתי שקל מהפוליטיקה. יותר הקרבתי כסף, חיים אישיים, חברים הקרבתי המון בשביל להיות במקום הזה שבו אני יכול להשפיע על איכות הסביבה".

הוא נלחם לשפר את מצב איכות הסביבה, שעבד עבורו כל-כך קשה במהלך תפקידו, גם למען הדורות הבאים. אבל ישנם גורמים שמאיימים על כל פועלו: עיריית הרצליה מתכוונת להקים בים עוד שבעה שוברי גלים, בנוסף לשלושה הקיימים, כדי שיוכלו לבנות מלונות "בוטיק" בקרבת הים. הם יוכלו לעשות זאת בעיקר בזכות ההקמה של שוברי גלים אשר יהפכו את החוף למרחב בעל רצועה רחבה ולדבריהם, כזה שיגן על המתרחצים מפני התמוטטות הצוקים.

יונתן זועם על מי שאמורים היו לעשות את עבודתם כראוי: "מקבלי ההחלטות מקבלים החלטות טיפשיות שאין להם מושג מה הם עושים. בעצם מוכרים להם לוקשים שצריך להגן על מצוק שמתפורר כי אנשים הולכים למות". הוא ועמיתיו פעילי איכות הסביבה, לא מסכימים בלשון המעטה עם קביעות אלו, והם חרדים מהיום שבו לא יוכלו יותר לגלוש ולמעשה שיקחו להם את הדבר היקר לליבם – הים.

עם הקמת שוברי הגלים, הים יהפוך לטענת יונתן לכאוס אחד גדול: "בעצם יסגרו פה את כל הים. יהפכו את הים למזוהם, למלוכלך, למסוכן יותר למתרחצים וייגמרו את הספורט הימי". הוא מנסה להבין מדוע שיעשו דבר כזה לחוף האהוב של הציבור, אך התשובה לכך היא די פשוטה ועגומה: "כשאתה מגדיל אותו עם שוברי גלים הוא הופך להיות ברוחב לא טבעי של 100 עד 120 מטר ואז אתה יכול לבנות מה שאתה רוצה - בניינים של 50 קומות גם".

ובחזרה להפגנה: יונתן ופעילי הסביבה מוחים מול בניין העירייה ומתכוונים להילחם בהקמת שוברי הגלים עד הסוף. "הגולשים ואנשי הים מרגישים כשמישהו בא לקחת להם את הים", יונתן מסביר. בשל היותו קרוב לנושא הסביבתי הוא עשה לא מעט למען הים וגם לא יפסיק. בין היתר פעל למען הפסקת שפיכת מי הביוב בהרצליה, הפסקת הגלישה באופנועי ים שהחזירו לגולשים את החוף הדרומי של העיר וכעת הוא מודיע שהקרב על הים פה כדי להישאר, "אנחנו ננצח את שוברי הגלים והאינטרסים הנדל"ניים".