פרופ' רון רובין
צילום: פלאש 90

במחאה על מהלכיו של השר אלקין: יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות מתפטר

הפרופסור רון רובין ציין כי התפטרותו מגיעה בעקבות ההחלטה להזיז מתפקידה את ממלאת מקום מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה, מיכל נוימן. במכתבו ציין: "ידענו מאבקים על חופש הביטוי ועצמאות ההשכלה הגבוהה, אך הרס חסר מורא, המונע מאינטרסים פוליטיים צרים, טרם חווינו" • השר אלקין: ראשי האוניברסיטאות מתנהגים בבריונות
תמר אלמוג ולירן כוג'הינוף
14 ביולי 2020
13:58
עודכן ב 18:45

פרסום ראשון: יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא אוניברסיטת חיפה, הפרופסור רון רובין, הודיע היום (שלישי) על התפטרותו, במחאה על מהלכיו של השר להשכלה גבוהה זאב אלקין. פרופסור רובין ציין כי התפטרותו מגיעה בעקבות ההחלטה להזיז מתפקידה את ממלאת מקום מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה, מיכל נוימן. השר אלקין: "מתנהגים בבריונות"

במכתב ששלח פרופסור רובין לחברי הסגל ולסטודנטים, וכותרותו "טורקיה זה כאן", נכתב: "ידענו בעבר מאבקים על חופש הביטוי ועצמאות ההשכלה הגבוהה, אך הרס חסר מורא, המונע מאינטרסים פוליטיים צרים, טרם חווינו. תקופה קשה דורשת צעדים קשים".

בהמשך מכתבו ציין היו"ר כי "בשבועות האחרונים, תחת שרביטו של קומיסר ההשכלה הגבוהה, השר זאב אלקין, אנו עדים לניסיונות שיתוק של שומרי הסף האמונים על עתיד המדע במדינת ישראל. אתמול התבשרנו שהשר החליט להזיז מתפקידה, ללא כל נימוק, את ממלאת מקום מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה - קודש הקודשים שתפקידו להוות את החיץ הקריטי של פוליטיקה למדע". 

לפני יומים כתב נשיא אוניברסיטת תל אביב, הפרופסור אריאל פורת, מילים חריפות נגד השר אלקין בטענה שהוא מתערב פולטית בנעשה באוניבסיטאות. גם האקדמיה למדעים הוציאה לפני כשבוע מכתב בו היא מגנה את נסיונותיו של השר אלקין למנות לוועדה לתכנון ותקצוב נציג מטעם אוניברסיטת אריאל, מבלי להתייעץ עם האוניבסטאות. 

מכתבו המלא של פרופסור רון רובין