-

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה מאיים: "מחכים לארה"ב וישראל ימים קשים"

אסמאעיל קאא'ני צוטט בתקשורת האיראנית: "צבא ארצות הברית מותש, והציוד הצבאי שלו הפך לחתיכות ברזל מפוררות"
רועי קייס
14 ביולי 2020
16:34

מפקד "כוח קודס" במשמרות המהפכה של איראן, אסמאעיל קאא'ני, איים היום (שלישי): "מחכים לארצות הברית ולישראל ימים קשים מאוד, והם עדיין לא הגיעו". הערוץ האיראני "אל-עאלם" ציטט את דבריו של קאא'ני, שהוסיף כי "צבא ארצות הברית מותש והציוד הצבאי שלו הפך לחתיכות ברזל מפוררות". 

מפקד כוח קודס התייחס לפיצוץ שאירע לפני כמה ימים בספינת קרב אמריקנית בסן דייגו, שגרם לפציעתם של 21 חיילים, ואמר כי "הפיצוץ הוא תוצאה של הפשעים שביצעה ארצות הברית". לדבריו, "אל לאמריקנים להאשים את האחרים במה שקרה, הדבר התרחש בגלל האש שהם הציתו". 

קאא'ני מונה למפקד משמרות המהפכה בחודש ינואר האחרון, לאחר חיסולו של המפקד הקודם, קאסם סולימאני. קאא'ני היה סגנו של סולימאני במשך שנים ארוכות, ואף נכלל ברשימת העיצומים של משרד האוצר האמריקני בגין מעורבות בטרור.

בד בבד, מפקד פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית, הגנרל קנת' מקנזי, אמר היום בתדרוך עיתונאים כי צבא ארצות הברית עוקב אחר הפיצוצים באיראן. הגנרל מקנזי הוסיף כי חיסול סולימאני מקשה על איראן לקבל החלטות. לדברי הגנרל, המתיחות בין ארצות הברית לאיראן נמשכת. הוא העריך כי איראן ממתינה לראות אם יוסר אמברגו הנשק בחודש אוקטובר הקרוב, ואמר כי מדובר בשיקול של המדינה אם לפעול נגד הכוחות האמריקניים באזור.

אתמול התייחס דובר משרד החוץ בטהראן עבאס מוסאווי לפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז. מוסאווי שיגר איום לפיו "אם נסיק שמשטר, או ממשלה כלשהי הייתה מעורבת באופן ישיר או עקיף בפיצוץ - תגיע תגובה רצינית מאוד מצדנו".

ימים לאחר התקרית דיווח העיתון ניו יורק טיימס מפי גורמי מודיעין כי ישראל היא שעומדת מאחורי הפיצוץ וכי הנזק למתקן משמעותי. באיראן הודו תחילה שהנזק אכן משמעותי, בהמשך חזרו בהם ואתמול שבו ואמרו כי הפגיעה הייתה קלה.