עידן רול
צילום: פלאש 90

הממשלה בוחנת סגר בסופי שבוע - כדי לצמצם הדבקה במסיבות ובאירועים חברתיים

שר המדע יזהר שי העלה את הרעיון בישיבת הממשלה, ורה"מ אמר בתגובה: צריך לבדוק את זה. נתניהו דחף להגבלות נוספות כבר כעת, גנץ בלם אותן: צריך להמתין לנתוני התחלואה • שר הבריאות: אם לא ננקוט בצעדים דרסטיים - סגר בעוד כמה ימים • הנשיא ריבלין נגד דברי ח״כ עידן רול מיש עתיד שקרא שלא לציית להנחיות: ״פגיעה ביסודות הדמוקרטיה״
כתבי כאן חדשות
14 ביולי 2020
17:01
עודכן ב 22:12

בתום דיון של שלוש שעות שכינס היום (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו במשרדו, על רקע העלייה בתחלואה, הוחלט שלא להטיל, לפי שעה, הגבלות נוספות על הציבור. עם זאת, הממשלה בוחנת הטלת סגר חלקי - בשעות הלילה ובסופי שבוע, כדי לצמצם הדבקה במסיבות ובאירועים חברתיים. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

מי שהעלה את הרעיון בדיון היום הוא שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, ובתגובה אמר ראש הממשלה כי יש לבדוק את הנושא. נתניהו ביקש במהלך הדיון להטיל הגבלות נוספות על הציבור כבר כעת, אך ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בלם זאת. לטענת גנץ, יש להמתין לנתוני התחלואה המעודכנים בעקבות המגבלות שכבר הוטלו.

בדיון שנערך היום שוב עלתה הדרישה מצד גורמים שונים להטלת סגר מלא. מי שמוביל קו זה הם ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ומנכ"ל משרד הבריאות הקודם משה בר סימן טוב. "איבדנו שליטה", אמר בר סימן טוב בדיון, "צריך לבצע צעדים מידיים, המצב חמור. הגענו למצב שבו היינו בסבב הקודם". ראש המל"ל הוסיף: "מבקש ממקבלי ההחלטות בתוך ימים ספורים להחליט בנוגע להגבלות חדשות".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי "הצעדים שננקטו עד עכשיו לא מספיקים, צריך להורות על הגבלות חדשות. אם לא ננקוט בצעדים דרסטיים - יהיה סגר בעוד כמה ימים".

מפת הקורונה - אלו המקומות שבהם שהו הנדבקים

בין ההצעות להגבלות נוספות שעלו היום בדיון אצל ראש הממשלה, וטרם הוחלט אם ליישמן: סגירת קייטנות וביטול בית הספר של החופש הגדול, סגירת בתי כנסת, מסעדות ומכוני כושר, הגבלת התקהלויות ל-10 איש וצמצום התחבורה הציבורית.

הזמן הממוצע מקבלת הפניה לבדיקה ועד קבל תוצאות: 60 שעות

פרופסור אלי וקסמן, ראש הצוות שייעץ למל"ל במאבק בקורונה, מתח ביקורת חריפה על התנהלות משרד הבריאות בריאיון לחדשות הערב: "משרד הבריאות נכשל במשך שישה חודשים בעניין יכולת מניעות ההדבקה, והכשיל את הניסיונות של הגופים הצבאיים לעזור לו ביכולות הללו". לדברי פרופסור וקסמן, יש מידע וחקירות אפידמיולוגיות מלאות רק ל-10% מהחולים החדשים שנוספו ב-48 השעות האחרונות.

עוד דווח היום בחדשות הערב כי במשרד הבריאות מעריכים שמשך הזמן הממוצע בישראל מרגע קבלת ההפניה לבדיקת קורונה ועד קבלת תוצאות הוא 60 שעות - מה שמקשה, גם אם נתוני התחלואה היומיים היו נמוכים יותר, על סגירת שרשראות הדבקה. בחלק מהמקרים הזמן לקבלת תוצאות אף נמשך 70 שעות. הערכה זו אינה כוללת בכלל את הזמן שחולף מרגע הופעת תסמיני הנגיף, או חשיפה לחולה מאומת, ועד לקבלת הפניה לבדיקה - דבר שגם לוקח זמן רב. יש לציין כי התרחיש האידיאלי הוא זמן של 48 שעות מרגע הופעת תסמינים ועד רגע קבלת תוצאות.

בתוך כך, חבר הכנסת עידן רול מיש עתיד התבטא היום בחריפות נגד האפשרות של הטלת סגר בשל העלייה בתחלואה, ועורר סערה. רול אמר שהציבור לא צריך לשתף פעולה עם המהלך. בציוץ בטוויטר כתב רול: "אין לממשלה לגיטימציה להורות על סגר מלא והציבור לא צריך לציית".

זמן קצר לאחר מכן הגיב לו ח"כ נפתלי בנט: "אני קורא ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד להתנער מדברים אלו. ‏זו קריאה לאנרכיה, ‏וככה מפרקים את המדינה ואת מוסדותיה. ‏הדרך למהומות וביזה קצרה מאד". גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' מתח ביקורת על דבריו וכתב: "מותר שתהיה ביקורת מוצדקת על הניהול הכושל של הממשלה את האירוע אבל אנרכיה מסוכנת פי אלף. זה בדיוק ההבדל בין אופוזיציה אחראית לאופוזיציה פופוליסטית וחסרת אחריות". 

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין יצא נגד דבריו של רול: "ההתמודדות עם מגפת הקורונה היא מאבק של כולנו, יחד. קריאות לאי ציות אזרחי פוגעות ביסודות, היהודיים והדמוקרטיים, עליהם ובזכותם הוקמה מדינתנו. עקרונות המבטיחים את שלומנו, ואת שלום הציבור כולו, במיוחד ברגעי משבר. מנהיגים- אופוזיציה כקואליציה, אנא, הזהרו בדבריכם".

יושב ראש ועדת החוץ והביטחון חבר הכנסת צבי האוזר התייחס היום לשימוש באיכון השב"כ לאיתור חולים ואמר: "הכלי טוב אבל הוא אינו מספק. אנחנו מאתרים כ-50% מהחולים, שני שליש מהאיכונים ושליש מהחקירות האפידמיולוגיות. צריך להוסיף את אפליקציית המגן 2 כגורם מתגבר". הוא הוסיף: "אני חרד מהקטסטרופה שתהיה בחורף. צריך לעשות היערכות חירום". 

האזינו לריאיון עם צבי האוזר

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי מספר החולים מאז חצות עלה ב-254 ועומד כעת על 21,393 חולים - מהם 177 חולים שמצבם קשה, 55 מונשמים. מספר המתים הכולל מהנגיף עלה ל-368.  מספר חולי קורונה חדשים ביממה האחרונה - 1,681 בני אדם. 

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, מיכאל שמש, עמיחי שטיין וקטי דור