קורונה
צילום: גטי אימג'ס

תקווה לתרופה? מחקר ישראלי מצא איך פועל המנגנון של הקורונה

מחקר באוניברסיטה העברית מצא תרופה המדכאת שכפול תאים נגועים בנגיף, עם זאת מדובר בממצאים של ניסוי שבוצע רק על תאים במבחנות מעבדה, ולא על בעלי חיים או בני אדם
ורד פלמן
14 ביולי 2020
19:00

האוניברסיטה העברית הודיעה היום (שלישי) על פריצת דרך בפענוח מנגנון הפעילות של וירוס קורונה ובאיתור תרופה לנגיף. עם זאת, יש לציין כי מדובר בממצאים של ניסוי שנערך על תאים במבחנות במעבדה, וכי החומר לא נבדק בכלל על מודל של בעלי חיים או בני אדם, ולא עבר ביקורת עמיתים. מהאוניברסיטה העברית נמסר כי בקרוב יחל השלב הקליני בבעלי חיים ובני אדם.

במחקר של פרופסור יעקב נחמיאס, בשיתוף בית החולים "הר סיני" בארצות הברית, נמצא כי הנגיף גורם להצטברות מסיבית של שומן בתאי ריאה אנושיים, לאחר שהוא מחווט מחדש את מגנוני חילוף החומרים בתא. מערכת הסריקה הרובוטית של פרופסור נחמיאס הראתה כי תאי ריאה שהודבקו בנגיף צרכו יותר פחמימות, כמו גלוקוז, הדרושות לחלוקה מהירה של הווירוס, ויצרו מהן שומנים שהלכו והצטברו ברקמת הריאה. ממצאים אלה מסבירים מדוע סוכר גבוה בדם (היפרגליקמיה) וכולסטרול גבוה (דיסליפידמיה) הם גורם סיכון עיקרי לקורונה, גם בהיעדר סכרת.

תרופה בשם "(fenofibrate (Tricor" נמצאה יעילה בדיכוי שכפול נגיף קורונה, וכתוצאה מכך גם בדיכוי התפתחות המחלה - זאת, כאמור, רק בבדיקת תאים במבחנות מעבדה. "פנופיברט" אושרה לשימוש כבר ב-1975 על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקני). התרופה שימשה בעבר לטיפול ברמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים בדם, ומאז הוחלפה על ידי תרופת סטטינים.