הרמטכ"ל אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי על ההיערכות לסיפוח: "נמצאת בימים אלה בראש סדר העדיפויות של צה"ל"

כוכבי אמר בטקס חילופי מפקד פיקוד מרכז: "התחממות בזירה זו יכולה להוביל להתחממות בזירות נוספות, ולכן אנו נערכים לאפשרות של מערכה שתחרוג מגבולות יהודה ושומרון"
משה שטיינמץ
14 ביולי 2020
19:10

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי אמר היום (שלישי) כי ההיערכות להחלת ריבונות על שטחים ביהודה ושומרון נמצאת בימים אלה בראש סדר העדיפויות של צה"ל. כוכבי אמר בטקס חילופי מפקד פיקוד מרכז: "אנו בוחנים את כל התרחישים ומשקפים את ההבנות שלנו לדרג המדיני".

הרמטכ"ל הוסיף: "אנו בתקופה שיכולה לאתגר את יציבות האזור, וצה"ל יספק הגנה וביטחון נוכח כל החלטה שתתקבל על ידי הדרג המדיני. התחממות בזירת המרכז יכולה להוביל להתחממות בזירות נוספות, ולכן אנו נערכים לאפשרות של מערכה שתחרוג מגבולות יהודה ושומרון".

ביום ראשון האחרון דווח בחדשות הערב בכאן 11 מפי מקורות בישראל כי ארצות הברית מוסיפה דרישות עבור מהלך סיפוח ישראלי. בבית הלבן רוצים שתוכנית הסיפוח תבוא תוך הסכמה בין כחול לבן והליכוד ותוך הקפדה על יציבות פוליטית בישראל ולא כחלק מהבטחת בחירות, כפי שהיה בעבר.

נוסף על כך בוושינגטון מעוניינים שתוכנית כזו תכלול גם תמורות משמעותיות לפלסטינים, בניסיון לחדש את המשא ומתן הישיר בינם לבין ישראל. לפי אחד המקורות, מדובר בבניית אלפי יחידות דיור. למרות שורת הקשיים - משבר הקורונה, היעדר ההסכמות בממשלה ושתי הדרישות הללו - גורמים בליכוד סבורים כי נתניהו בכל זאת יוציא אל הפועל מהלך שכזה.