פרופ' אבי שמחון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למרות ביקורת של משרד האוצר: יועצו של נתניהו מגבש מודל לתשלום חד פעמי נוסף - דרך קצבאות ילדים

בפעם הקודמת, הממשלה שילמה למקבלי קצבאות ילדים, נכות, זקנה, הבטחת הכנסה ומזונות תוספת חד פעמית של 500 עד 1,000 שקלים. עלות הצעד ההוא, שזכה לביקורת מצד כלכלנים רבים, הגיעה ל-1.4 מיליארד שקלים • השר דרעי מקדם תוכנית משלו
שאול אמסטרדמסקי
15 ביולי 2020
09:54

פרופסור אבי שמחון, יועצו הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מגבש מודל לפיו הממשלה תשלם מענק חד פעמי נוסף דרך קצבאות הילדים, בדומה לפעימה שניתנה בסביבות חג הפסח, כך פורסם היום (רביעי) בכאן חדשות. בפעם הקודמת, הממשלה שילמה למקבלי קצבאות ילדים, נכות, זקנה, הבטחת הכנסה ומזונות תוספת חד פעמית של 500 עד 1,000 שקלים. עלות הצעד, שזכה לביקורת מצד כלכלנים רבים, הגיעה ל-1.4 מיליארד שקלים. כעת יועצו של ראש הממשלה מקדם מהלך דומה, שזוכה לביקורת רבה מצד משרד האוצר.

מנגד שר הפנים אריה דרעי ממשיך לקדם את המודל שלו, שלפיו, משפחות בעלות הכנסות נמוכות יקבלו מהמדינה סיוע קבוע של תלושי מזון. הסכום שילך ויגדל לפי מספר הילדים במשפחה, יהיה עד 2,500 שקלים לחודש למשפחה עם שבעה ילדים ויותר.

בריאיון לליאת רגב בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, הגיב שמחון על שני המודלים. על המודל הראשון אמר כי "ראש הממשלה יוזם את הבחינה של המהלך יחד עם שר האוצר. כשיהיו לנו תשובות נודיע לכולם". על המודל של השר דרעי אמר: "הנושא הזה נבחן בין אנשיו של השר דרעי לבין האוצר. בגלל שאני עובד אצל ראש הממשלה כל התייחסות שלי עשויה לשבש את הדיונים שנעשים עכשיו".

פרופסור שמחון התייחס לתוכנית הסיוע לעצמאים ולעסקים, ולביקורת מצד כמה עצמאים כי לא שולמו כל הכספים המגיעים להם, ואמר: "חשוב להעביר לאנשים כסף כדי שיוכלו להתקיים, אבל יש כמה העברות. אנשים מקבלים 70% ממה שדיווחו על הרווחים ב-2018. עצמאים מגישים דוחות פעם בשנה. ברגע שיכנסו הנתונים של 2019, הם יקבלו את הכסף לפי שנה זו. אנשים לא מקבלים את מלוא ההפסדים שלהם, אלא רק חלק. המדינה מסייעת לעסקים היא לא מפצה אותם ולא מחזירה להם הכול – אין לנו את היכולת להחזיר לכולם את מלוא ההפסד".

שלשום, על רקע הביקורת הממשלה אישרה את התוכנית הכלכלית המקיפה לשכירים, לעצמאים ולבעלי העסקים בשנה הקרובה. ראש הממשלה אמר בפתח הדיון כי התוכנית מיועדת להעניק רשת ביטחון לכל מי שנפגע מההתפרצות של נגיף קורונה. נתניהו ציין כי הרשת לא שלמה, אך גם לחורים שבה יינתן מענה. במסגרת ההחלטה, הממשלה החריגה שלושה מיליארד שקלים לטובת ״צריכים מיוחדים״ שעדיין לא הוחלטו באופן סופי.

התוכנית הכלכלית של נתניהו וכ"ץ נראית יותר כמו כלכלת בחירות, פרשנות

אף על פי כן, ראשי המחאה הכלכלית, המכנים עצמם "קבינט התקווה" הודיעו כי המחאה שלהם נמשכת. לדבריהם, אין שום משא ומתן עם הממשלה. דותן סופר, מראשי המחאה, אומר כי עשרות אלפי עצמאים מקבלים מענקים בסכומים זעומים, ומאות אלפי מובטלים כלל לא יודעים אם ימשיך לקבל דמי אבטלה. הממשלה שהאחראית למה שקורה כאן והיא שתשלם את המחיר, הזהיר סופר.