-

מחקר: טיפול בתא לחץ משפר תפקוד קוגניטיבי של מבוגרים בריאים

לראשונה נראה שיפור ביכולות כמו קשב, עיבוד מידע ותפקוד שנחלש עם הגיל בחשיפה לחמצן נקי בלחץ גבוה. במחקר השתתפו 63 נבדקים במשך שלושה חודשים
מערכת כאן חדשות
15 ביולי 2020
15:05

מחקר משותף לאוניברסיטת תל אביב והמרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) מצא כי טיפול חדשני בתא לחץ עשוי לשפר את תפקודם הקוגניטיבי של אנשים בריאים בגיל המבוגר. המחקר, שפורסם היום (רביעי), הוא הראשון שמצביע על חיזוק התפקוד המוחי כתוצאה מטיפול חדשני בחשיפה לחמצן נקי בלחץ גבוה. מהמחקר עלה כי התחומים העיקריים בהם ניכר השיפור הינם קשב, מהירות עיבוד מידע, תפקודים ניהוליים וכן תפקוד קוגניטיבי כולל. כל אלה נחלשים במקרים רבים כחלק מתהליך ההזדקנות הנורמלי.

פרופסור שי אפרתי, ראש קבוצת המחקר, וד"ר אמיר הדני תכננו את המחקר על סמך פרוטוקול ייחודי לטיפול בתא לחץ, שפותח במרכז סגול במהלך העשור האחרון. 63 אנשים בריאים בני יותר מ מ-64 השתתפו במחקר קליני מבוקר-הקצאה-אקראית. 33 מהם עברו טיפול בתא לחץ לאורך שלושה חודשים, ו-30 שימשו קבוצת ביקורת.

תפקודם הקוגניטיבי של כל המשתתפים נמדד באמצעות סוללה אחידה, מקיפה וממוחשבת של הערכות קוגניטיביות – לפני ואחרי תקופת ההתערבות. הערכת זרימת הדם במוח בוצעה באמצעות טכניקת MRI חדשנית לבדיקת מעבר דם בכלי הדם הקטנים במוח.

"ירידה קוגניטיבית ותפקודית כתוצאה מעלייה בגיל הפכה לבעיה משמעותית בעולם המערבי. מאמצי מחקר נרחבים בכל העולם מתמקדים בשיפור ביצועים קוגניטיביים בקרב האוכלוסייה המזדקנת 'הנורמלית'", אומר פרופסור אפרתי. "במחקר שלנו, שנערך לראשונה בבני אדם, גילינו התערבות רפואית בטוחה ואפקטיבית שיכולה לתת מענה לתוצאותיה הבלתי רצויות של הירידה התפקודית הצפויה כתוצאה מהליך הזדקנות הנורמלית", הוסיף אפרתי.

במהלך הטיפול, שואף המטופל חמצן נקי בתוך תא לחץ, שלחץ האוויר בו כפול מזה השורר בסביבה הרגילה. תהליך זה מגביר את מסיסות החמצן בדם הזורם בגוף. בזמן שנמצאים בתוך התא, נעשים שינויים לפרקי זמן קצובים בריכוזי החמצן המביאים לשחרור פקטורי גדילה ושגשוג של תאי גזע המקדמים את ריפוי הרקמה.

נכון להיום, הולכות ומצטברות ההוכחות להשפעתו הרגנרטיבית (היכולת לחדש רקמות ואיברים) של הטיפול בתא לחץ. החוקרים הראו כי שילוב של רמות חמצן גבוהות (היפרוקסיה) ולחץ גבוה (סביבה היפרברית) מביא לשיפור משמעותי בחמצון רקמות ומעורר הן גנים הרגישים לחמצן והן כאלה המגיבים ללחץ. כתוצאה מכך, חילוף החומרים ברקמות משתפר ומשתקם. יתרה מכך, אותם גנים מניעים התרבות מהירה של תאי גזע, מפחיתים דלקות, גורמים לייצור כלי דם חדשים ומפעילים מנגנונים של תיקון רקמות.