עמירם בן אוליאל בבית המשפט, 18.05.20
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

פרסום ראשון - התפתחות בפרשת דומא: גזר הדין של בן אוליאל שהורשע ברצח נדחה בשל מידע חדש

מדובר בריאיונות בתקשורת בהם מתארים בני משפחת דוואבשה את הרצח, באופן ששונה מהתיאור בהכרעת הדין. סנגורו של בן אוליאל הגיש יחד עם המידע בקשה לביטול הכרעת הדין
כרמל דנגור
16 ביולי 2020
14:51

התפתחות חריגה בפרשת דומא: סנגורו של עמירם בן אוליאל שהורשע ברצח הציג מידע חדש לבית המשפט המחוזי מרכז בשבוע שעבר – מה שהוביל לדחיית גזר הדין בעניינו. כך פורסם היום (חמישי) לראשונה בכאן חדשות. יחד עם המידע הוגשה בקשה לביטול הכרעת הדין. קרובי בן אוליאל אמרו כי הם "מקווים לשינוי הכרעת הדין".

עורך הדין אוחיון הציג בפני בית המשפט ריאיונות בתקשורת בהם מתארים בני משפחת דוואבשה את הרצח, באופן ששונה מהתיאור בהכרעת הדין. בעקבות זאת אחמד דוואבשה בן העשר וסבו חוסיין זומנו להעיד, אך במשפחת דוואבשה סירבו להביא את אחמד לעדות בשל הנזק הנפשי שעלול להיגרם לו. לבסוף הוחלט על מתווה לפיו הריאיונות יוגשו לבית המשפט ואחמד לא יעיד.

בן אוליאל הורשע ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה בדומא בחודש מאי, כחמש שנים לאחר המעשה, אך זוכה מחברות בארגון טרור.

עורך הדין אוחיון מסר: "אנחנו מקווים שהפעם בית המשפט יתן לראיה הזו משקל מכריע, גם כשהיא עומדת בפני עצמה וגם כשהיא עומדת עם כל הראיות שכבר הוצגו בפני בית המשפט. יש בה כדי להטות את הכף לטובתו של עמירם. כך הדברים נראים לנו וכך אנחנו מקווים שבית המשפט יחליט".

לפני כשנתיים פסל בית המשפט חלק מהודאותיו של אוליאל ושל קטין נוסף שנאשם בתכנון הרצח, ובאותה נשימה קבע כי הודאות אחרות קבילות מבחינה משפטית. ההודאות שנפסלו נגבו תוך שימוש בכוח פיזי. פרשת דומא הייתה הפעם הראשונה שבה אישר היועץ המשפטי לממשלה לחקור יהודים כ"פצצות מתקתקות" - שיטה שהייתה שמורה עד אז לפלסטינים שנחשדו בטרור.

יחד עם זאת, בשאר החקירות כל ההודאות שנגבו מבן אוליאל, מלבד אחת, התקבלו. ההחלטה סללה את הדרך להרשעתו ברצח של בן אוליאל, אך גם הובילה לעסקת טיעון עם הנאשם הקטין, כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות. במהלך המשפט בן אוליאל סירב להעיד בבית המשפט.