מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, 18.05.20
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המחאה בירושלים - מ"מ המפכ"ל לציבור: לא נאפשר התפרעויות אלימות

ניצב מוטי כהן: "לאחרונה אנו עדים לריבוי מחאות ברחבי הארץ על רקע המציאות המורכבת שכולנו נקלענו אליה. לצערנו חלק מהמחאות גולשות לוונדליזם ואלימות ואת זה לא נאפשר"
רועי ינובסקי
16 ביולי 2020
15:48

בצל העימותים במהלך פעילויות אכיפת חוקי הקורונה, ועל רקע המחאות הכלכליות, המחאות נגד ראש הממשלה והמחאות נגד הסגרים באזורים חרדיים - ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, פרסם היום (חמישי) הודעה לציבור ובה נכתב: "לא נאפשר התפרעויות אלימות מכל סוג, ולא נשלים עם כל ניסיון פסול ומסוכן לפגיעה באזרחים, בשוטרים וברכוש". 

"לאחרונה אנו עדים לריבוי מחאות ברחבי הארץ על הרקע המציאות המורכבת שכולנו נקלענו אליה", כתב כהן. "לצערנו חלק מהמחאות גולשות לוונדליזם ואלימות ואת זה לא נאפשר. מותר למחות ולהפגין, אסור בשום אופן להיגרר לאלימות מכל סוג".

"אני קורא לכם, אזרחי ישראל, דווקא בתקופה הזו עלינו לנהוג באיפוק ובאחריות חברתית ואישית, ולא לפגוע איש ברעהו או בשוטרים הפועלים בכל שעות היממה לקיום הוראות החוק, לשמירה על הסדר הציבורי ועל הבריאות של כולנו", כתב ממלא מקום המפכ"ל.

בהתייחס לאכיפה המשטרתית של הנחיות והגבלות קורונה, כתב ניצב כהן: "כולנו עוברים ימים לא פשוטים ונדמה שאין בית בישראל שמשבר הקורונה לא השפיע על יומו ועל שגרת חייו. בימים בהם שיעור התחלואה מצוי בעלייה מתמדת, המאמץ הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה הוא עצום. לנו כמשטרה חלק חשוב במאמץ זה, וכדי להצליח נדרש שיתוף הפעולה והמשמעת האזרחית של הציבור".

אתמול גבר נכנס לסניף בנק בראשון לציון, וסירב לעטות מסיכה על פניו. שוטר שהגיע למקום ביקש מהאיש לשים מסכה על פניו ואף הציע לתת לו רחת אך הוא סירב, כמו גם לבקשה לצאת מהסניף. מהמשטרה נמסר כי "חשוד המשיך להתגרות בשוטרים ואמר כי הוא רוצה שיעצרו אותו, כשבאותו הזמן הוא מתעד את המעצר בטלפון הסלולרי שלו ואומר לשוטר 'זה הולך עכשיו חזק חזק לרשת'".

שלשום הפגינו אלפים מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים. ההפגנה נערכה תחת הכותרת "יום הביביסטיליה", ואורגנה על ידי פעילי "הדגלים השחורים". לקראת סופה החלו להתפתח עימותים אלימים בין המוחים לבין השוטרים.

המשטרה הפעילה אמצעים לפינוי הפגנות כדי לפנות את כיכר פריז הסמוכה. המפגינים צעדו קודם לכן לכיוון מרכז העיר, התפרעו, והשליכו אבנים אל חלונות ראווה. כמה שוטרים נפצעו והמשטרה עצרה כ-50 מהם.