השר חילי טרופר
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השר טרופר: "הייתי שמח לראות שחקנים ערבים בבית"ר ירושלים"

בריאיון לכאן חדשות התייחס שר הספורט חילי טרופר גם לסירובו של קפטן נבחרת ישראל בכדורגל לשיר את ההמנון ואמר: "חבל שההמנון הלאומי יהפוך למשהו שמסמל קרע"
יואב בורוביץ'
16 ביולי 2020
18:55

שר התרבות והספורט חילי טרופר אמר היום (חמישי) בריאיון לכאן חדשות כי אם קבוצת בית"ר ירושלים בכדורגל, שבשורותיה עדיין לא הוחתם שחקן ערבי-ישראלי במשך 84 שנות קיומה, עושה זאת משיקולים שאינם מקצועיים - "זה כואב". לדבריו, השיח הוא לא מקצועי, הוא ערכי ועקרוני.

"אסור ששיקולים של הזהות הדתית או העדה של שחקן ישפיעו על היותו בקבוצה – כן או לא. זה לא יכול להיות מרכיב בספורט. בטח לא בישראל. הייתי שמח לראות שחקנם ערבים - מוסלמים ונוצרים - בבית"ר ירושלים, כמו שאני שמח לראות את זה בנבחרת ישראל". השר הוסיף כי "הבעלים משה חוגג דיבר על זה כמה פעמים שמבחינתו השיקול יהיה נטו מקצועי ואני מאוד מקווה שכך יהיה". 

על סוגיית סירובו של קפטן נבחרת ישראל, ביבראס נאתכו, לשיר את המנון המדינה אמר טרופר כי הקפטן לא צריך להיות יהודי, אבל יהיה נפלא אם הוא ישיר". עם זאת הוא הוסיף: "לא אבדוק אם השפתיים שלו זזו או לא. זה לא מכבד אותו ואותי". לדבריו, "הייתי יושב ומדבר על זה עם נאתכו, שאני מאוד מעריך. אבל לא הייתי עושה סיבוב על הראש שלו. אני בטח לא אתחיל למדוד אותו ולהפעיל סנקציות. זו בטח לא הדרך הנכונה. חבל שההמנון יהפוך למשהו שמסמל קרע".

בנוגע לנציגות ספורט הנשים, שנכנסנו למאבק ציבורי על שוויון בהקבצות הכלכליות הציבורית, אמר השר: "אחד היעדים שסימנו לעצמנו זה להתחיל לסגור את תת-התקצוב הקשה שממנו סובל הספורט הנשי", אבל לדבריו, "זה לא יקרה ביום אחד, זו שנה תקציבית קשה. הגדרנו יעד שיתורגם בקרוב למשימות מעשיות. הספורט הנשי צריך לקבל כסף שיאפשר לו להתקיים בכבוד, בדיוק כמו ספורט הגברי".