אסדת לווייתן

תחקיר מוסף הזמן הירוק: ים של תקלות

35 תקלות בארבעה חודשים, טענות להעדר שקיפות מצד הרגולטור ותלונות תושבים על בריאות ירודה. מה באמת קורה 10 קילומטרים מול חוף דור, על אסדת לווייתן? תחקיר וגם ראיון מיוחד עם ביני זומר, סגן נשיא נובל אנרג'י
יפעת גליק
16 ביולי 2020
22:57
עודכן ב 18 יולי 07:01

"תעשי טיים-אאוט לפני שאת הולכת לכיוון הזה, עבורך אני מבקש". הדובר הוא ביני זומר, ואתאר לכם איך הוא נראה ברגע שבו שאלתי אותו אם יכול להיות שחברת "נובל אנרג'י", שבה הוא משמש סגן נשיא, מנסה לעצור מחאות של פעילי סביבה נגד האסדה באמצעות הגשת תלונות עליהם במשטרה. החיוך שלו נמחק בשנייה אחת, ובשלב הזה של השיחה הפנים שלו קיבלו גוון אדום של כעס. אחר כך הוא יבקש לכבות את המצלמה.

אני נמצאת בריאיון עם סגן נשיא "נובל אנרג'י", החברה המפעילה את אסדת לווייתן. זו שנמצאת מול חוף דור. רציתי לשאול אותו על המספר העצום של התקלות באסדה ועל עוד כמה עניינים. ואז הכל הסתבך.

בהתחלה זה נראה אחרת לגמרי. כיף במשרדים של "נובל אנרג'י" בהרצליה. למטה יש ריח טוב של ניקיון וכל מי שנכנס צריך למלא פרטים באייפד. הכי אמריקה. בקומה העליונה והמכובדת ביני זומר כבר לוקח אותי לסיבוב בין פלאי טכנולוגיה. הוא לוחץ על כפתור גדול והנה תכף הגרפיקה המדהימה והתלת-ממדית של אסדת לווייתן עולה על מסך גדול. אפשר ממש להיכנס לתוך מציאות מדומה של אסדה.

האזינו לפרק 10 של הפודקאסט "הזמן הירוק"

קצת על לווייתן: מדובר במאגר גז טבעי שאותר במרחק של כ-120 קילומטרים מחיפה, בתוך הים התיכון. האסדה הוצבה עשרה קילומטרים מהחוף. כששואלים את זומר, הוא מגדיר את האסדה "סיפור הצלחה". לוחות הזמנים, הוא אומר, היו שאפתניים. "נובל אנרג'י" מבחינתה, נותנת כיום את הגיבוי למדינת ישראל.

"אין לכם במה להשתפר?", שאלתי אותו. "עד כדי כך הכל מוצלח?". "97", הוא אומר. אבל 97 זה לא מספיק מבחינתו. כשזומר הילד היה חוזר מבית הספר עם 97, אבא שלו היה שואל איפה עוד שלוש נקודות.

זה לא תענוג גדול להפריע לביני זומר ולהזכיר לו פרטים קצת פחות מחמיאים. למשל, איך שמאז ההפעלה המסחרית שלה, בפברואר השנה, יש מאבק בין התושבים והרגולטור לבין הענקית "נובל אנרג'י", שמנהלת את כל האופרציה המסובכת הזאת. באסדה התגלו לאורך חמישה חודשים ראשונים של עבודה לא מעט תקלות. יש תושבים שטוענים לצריבות בעיניים, קשיי נשימה, שבאו בצירוף מקרים מוזר עם תחילת ההפעלה. "אני לא חושב שיש מי שסובל בגלל האסדה מבעיות של בריאות גופנית", אומר זומר.

ביני זומר הוא תושב מודיעין, נשוי ואב לארבע בנות. בעיתון "בשבע" כתוב שכשהיה בן שנתיים עבר לאוקלהומה כי אבא שלו עשה אז התמחות כרופא ילדים. אם נרוץ קדימה בציר הזמן נגלה שהוא חזר לארץ הקודש. "הגעתי לארץ לפני עשר שנים עבור תפקיד בנובל", הוא אומר בראיון לפודקאסט "הזמן הירוק". "מאז אנחנו נתקלים או שותפים לדיון ציבורי סוער. כשזה מגיע לעניינים של משאבי טבע של המדינה, יש פה עניינים רגישים מאוד. אנחנו מתנהלים בשקיפות מלאה. יש אנשים שמעריכים את התרומה שלנו למדינה ויש שפחות".

למשרד להגנת הסביבה יש בטן מלאה ולפידים בוערים על "נובל אנרג'י". הם אומרים שהם לא שקופים, שהם מסתירים מידע. "אני יודע שקיבלנו מכתב שאומר שלא עמדנו בדרישות", אומר זומר. "גם הדוחות שנדרשתם להגיש היו לקויים", אמרתי, "כך טוענים במשרד להגנת הסביבה. האם יש לכם מה להסתיר?". "לא", הוא משיב.

אבל תראו, למשל, את זה: כשביקשו מהם באיגוד ערים שרון-כרמל מידע על האופן שבו הם מתכוונים לטפל בתקלות, שלחו "נובל אנרג'י" דפים מושחרים. לא היה אפשר להבין כלום. חלק מהמירקור השחור, אומרים לנו באיגוד ערים, היה מוצדק. סודות מסחריים. אבל חלק אחר היה מושחר שלא לצורך, לדברי האיגוד.

ויש דוגמא אחרת, פשוטה בהרבה, שכל אחת ואחד יכולים להבין. המשרד להגנת הסביבה דרשו להתחבר דיגיטלית למצלמות ולמערכות הניטור על האסדה. ככה יוכלו להגיב בזמן אמת לתקלות. אז דרשו. בעצם, רק בשבועות האחרונים חיברו ב"נובל אנרג'י" סוף-סוף את המצלמות ישירות למשרד להגנת הסביבה. עד אז הם העבירו צילומים לא ישירים. לפי טענות המשרד, זווית הצילום לא הייתה ברורה מספיק והיא הקשתה על המשרד להגנת הסביבה להבין מה בדיוק קרה.

"תקלות" מכנה ביני זומר בשם קוד "אירועים תפעוליים". איך קרה שבחמישה חודשים יש עשרות תקלות? הוא מסביר שכך מקובל בתעשייה. מי שמתנגד לפעילות האסדה זוכה לכינוי "אובססיבי". "האנשים עם האובססיה", כפי שהוא מכנה אותם, הם פעילי סביבה. אחת מהם מספרת איך "אמרתי לדובר של החברה שנעשה הפגנות וקיבלתי תלונה במשטרה על איומים". לדבריה, "תאגיד הענק הטקסני שמייצר דלקים פוסיליים טרח ללכת עם הקב"ט שלו למשטרה בישראל ולהגיש עליי תלונה, שאני אשתוק. לא היה שם כלום, זה היה ניסיון השתקה. אבל זה מאוד הבהיל אותי. אם אותי, שרק מציפה מידע כלפי מעלה, כל כך חשוב להם להשתיק - משהו מסריח מאוד".

"יכול להיות ש'נובל אנרג'י' מנסה להלך אימים על פעילי סביבה?", נשאל זומר. הוא השיב שלא. "לא הגשתם תלונות?", שאלתי. "לא נגד פעילי סביבה שידוע לי. תעשי טיים-אאוט לפני שאת הולכת לכיוון הזה. עבורך אני מבקש", הוא השיב.

תגובת נובל אנרג'י:

"הכתבה המוטה ששידרתם נוצרה תוך שימוש באמצעים פסולים והפרות אתיות ונועדה לייצר מצג שקרי תוך הטעיית הצופים. לדוגמא, מרבית 'המתלוננים' המופיעים בה הם פעילים בארגון 'שומרי הבית', אשר השתתף בהכנת הכתבה ואשר גייס את אותם 'מתלוננים תמימים' בצורה מאורגנת.

"כזכור, ארגון זה יצא בזמנו בהצהרות מבהילות על תהליך הנישוב אשר הסתיים בצורה תקינה. על עובדה אחת אין חולק: מיום שהחלה הפקת הגז מלווייתן לא נרשמה חריגה אחת בנתוני ניטור האוויר הרציפים אשר נאספים על ידי המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים כרמל. התזה המופרכת העומדת בבסיס הכתבה נבחנה בשנתיים האחרונות על ידי בתי משפט ומומחים שונים ונדחתה ללא יוצא מן הכלל.

"כפי שנאמר לכתבת במסגרת הראיון שנערך, הוגשה בעבר תלונה למשטרה כנגד תושבת איזור חוף הכרמל בגין איומים על עובד נובל אנרג'י ובני משפחתו. המשטרה החליטה שהתלונה דורשת פעולות נוספות מצידה ולכן זימנה את התושבת לחקירה ואתם מוזמנים לפנות למשטרה לפרטים נוספים בעניין.

"אין שחר לניסיון להציג את נובל אנרג'י כאילו היא מסתירה מידע. נהפוכו: בקשת היתר הפליטה והיתר הפליטה עצמו של אסדת לווייתן וכן מכלול המסמכים התכנוניים גלויים לציבור ועומדים לעיונו בכל עת באתרי האינטרנט של המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה, כמו גם באתר האינטרנט של פרויקט לווייתן עצמו. עצם העלאת הטענה תמוהה ומעידה על היעדר בדיקה בסיסית של העובדות. יתרה מזו, נובל אנרג'י אף הגיעה לסיכום (שלא נדרש ממנה בתנאי ההיתר), על ניטור רציף שיבוצע על-גבי אסדת לווייתן בפיקוח האיגוד. חסיון מסחרי לפריטי מידע ספציפיים, ככל שנדרש לעיתים, אינו נוגע בשום צורה להיבטים הסביבתיים של פעילות האסדה, וכל טענה אחרת מהווה הטעיה מכוונת.

"לגבי הלפיד הבוער ופליטת המזהמים מהאסדה- האופן בו פועל לפיד הבטיחות והמטרה לשמה הוא מיועד: מניעת פליטת גז לאויר. גם המשרד להגנת הסביבה הבהיר אינספור פעמים שפעילות האסדה, לרבות פעילות הלפיד, אינה גורמת כל נזק סביבתי ושאין כל השפעה לפעילות האסדה על איכות האויר בחוף.

"לעניין תהליכי האכיפה של המשרד להגנת הסביבה- מדובר בהליך פתוח שעודנו מתנהל כהחלטה חלוטה. המשרד להגנת הסביבה העביר להתייחסות נובל את עמדתו בנוגע למספר סוגיות. נובל כלל עוד לא העבירה את תגובתה והיא תעשה זאת בתיאום עם המשרד ובהתאם לקבוע בחוק.

"רשות מקרקעי ישראל היא שהגישה תלונה למשטרת ישראל בגין פלישה לא חוקית לאדמות מדינה. בעקבות כך, החליטה המשטרה בשיתוף רמ"י לנקוט בפעולות לפינוי הפולשים. במסגרת הארוע המתואר פלשו מפגינים לאתר עבודות של החברה ועצרו למשך מספר ימים, באמצעים פיזים ובניגוד לחוק, את המשך העבודות. מדובר על שטח עבודות של החברה על פי היתרים שבידה ולכן היתה נוכחות של עובדי נובל בשטח. הפעילים עצמם הצהירו שהם פועלים על מנת לעצור את עבודות ועל כן לא היה מדובר במחאה לגיטימית אלא בצעדים לא חוקיים לעצירת פעילות ההקמה.

"לגבי הצילום המדובר - זוית המצלמה נקבעה בהתאם לדרישות המשרד להגנת הסביבה. פעולת הלפיד נראית בו באופן ברור ואין על כך כל ויכוח. המשרד להגנת הסביבה נותן מפעם בפעם הוראות שינוי זוית מצלמה כפי שהוא מוצא לנכון ונובל פועלת בהתאם להוראותיו בהקשר הזה. כל נסיון לייצר ״דרמה״ שלא קיימת סביב צילום שרואים בו בבירור לפיד פועל ושצולם בהתאם להוראות המשרד, הוא מיותר ומצער שלכך מוקדשים משאבי הזמן שלכם.

"הטענה לפיה התבקשנו לחבר מצלמות און ליין ולאורך חודשים הדבר לא קרה אינה נכונה. באסדה מצלמה המשדרת באופן רציף והמשרד להגנת הסביבה יכול היה לקבל ממנה מידע בכל עת לבקשתו".

תגובת איגוד ערים שרון-כרמל:

"האיגוד מפעיל 20 תחנות ניטור המודדות את איכות האוויר מאסדת לווייתן, תחנות הכוח אורות רבין וחגית ותעשיות גדולות נוספות בשטח האיגוד. תחנות הניטור של האיגוד, כמו בעולם, עוברות כיול אחת לשבוע במשך כשלוש שעות. התחנות לא עוברות את הכיול באותו זמן, כך שהמדידה נמשכת בתחנות האחרות כל העת".

תגובת המשרד להגנת הסביבה:

"המשרד סבור כי יש צורך בהפעלה של שלוש תחנות ניטור מול האסדה. כיום מוצבות באזור זה חמש תחנות המספקות תמונת איכות אוויר מהימנה".