צילום מסך

"סיכון מחושב": האם מתנהלת מלחמה סמויה באיראן?

סדרת הפיצוצים המסתוריים באתרים רגישים באיראן בשבועות האחרונים עברו כמעט מתחת לרדאר. טהראן מנסה להצניע את המבוכה ובישראל שותקים
ירון דקל | שיחת השבוע
17 ביולי 2020
21:51

סדרת הפיצוצים המסתוריים שאירעו באתרים רגישים באיראן בשבועות האחרונים, עברו כמעט מתחת לרדאר. טהראן מנסה להצניע את המבוכה, אולי מתכננת נקמה, ובישראל - שותקים. אבל האם מתנהלת ממש עכשיו בחסות הקורונה ורגע לפני הבחירות בארצות הברית מלחמה סמויה מן העין?

ד"ר אור רבינוביץ', חוקרת תפוצה גרעינית מהאוניברסיטה העברית, מעריכה שהאיראנים יגיבו על הפעולות, אך לדבריה "אנחנו פשוט לא יודעים את היקף התגובה - אם זה יהיה משהו קטן ומוכל יחסית, כמו מתקפת הסייבר לפני כמה שבועות נגד אתרי המים, או אירוע הרבה יותר מאסיבי ודרמטי".

לדברי פרופסור עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון מהאוניברסיטת תל אביב, מה שקרה בנתנז לא היה מכה קלה בכנף, אלא חבטה כבדה. "לקחו כאן מאמץ של צנטריפוגות מתקדמות שעמדו לרדת להפעלה  ופגעו בהן באופן כירורגי ומדויק", אמר פרופסור רבי. ד"ר רבינוביץ' הוסיפה כי המתקן שנפגע בנתנז עוסק באיזון צנטריפוגות מתקדמות. "הצנטריפוגות שעד עכשיו פעלו באיראן והעשירו אורניום - ממשיכות להעשיר אורנים ולא נפגעו".

חיים תומר, לשעבר ראש אגף המודיעין במוסד, אומר שהמכות שכרגע הם חוטפים האיראנים בסוריה ובאיראן, הן כאלה שאפשר לבלוע אותן ולהגיב עליהן באופן שכבר הגיבו. "את הפגיעות הגדולות, כמו תגובות באמצעות חיזבאללה, הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני וכיוצא באלה - הם ימשיכו לשמור לרגע האמת".