אוניברסיטת אריאל
צילום: אי-פי

יו"ר ועד ראשי האונ' היוצא: לא נוכל לסרב לצרף את אונ' אריאל בלי לנמק

פרופסור רון רובין, בהקלטות משיחה סגורה עם אנשי סגל וסטודנטים: "אנחנו לא יכולים לעשות את זה עד אין קץ מבלי לגרום לניכור בקרב ציבור די גדול" • על המכתב החריף שבו כינה את השר אלקין "קומיסר": ביטוי שאני מצטער עליו
לירן כוג'הינוף ודקלה אהרן שפרן
19 ביולי 2020
08:14

פרסום ראשון: יושב ראש ועד ראשי האוניברסיטאות שהתפטר בשבוע שעבר, פרופסור רון רובין, אמר בשיחה סגורה כי אי צרופה של אוניברסיטת אריאל לוועד ראשי האוניברסיטאות מחייב הסבר. לדבריו "אנחנו לא יכולים, לדעתי, לעשות את זה עד אין קץ מבלי לגרום לניכור בקרב ציבור די גדול". הבוקר (ראשון) פורסמו בכאן רשת ב הקלטות משיחה עם חברי סגל וסטודטים מכמה מוסדות אקדמיים, שהגיעו לידי כאן חדשות. 

האזינו להקלטות השיחה בכאן רשת ב

בהקלטות, נשמע פרופסור רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, רומז כי עצם מינויו של שר לענייני השכלה גבוהה מצמצם את חופש הפעולה של ראשי האוניברסיטאות. "פתאום יש לנו בן אדם שקם בבוקר והדבר הראשון שהוא חושב עליו זה השכלה גבוהה. הדבר שאמור לקדם אותו זה היכולת שלו לעצב את ההשכלה הגבוהה על פי תפיסת עולמו ומעולם לא היה לנו דבר כזה", אמר פרופסור רובין.

נשיא אוניברסיטת חיפה התייחס בשיחה למכתב החריף ששלח בשבוע שעבר לסגל האקדמי, שליווה את הודעת התפטרותו מתפקיד יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות. במכתב כינה הפרופסור את השר אלקין "קומיסר ההשכלה הגבוהה". היו"ר היוצא טען כי אלקין הוא אומנם ריכוזי, אך השימוש במילה "קומיסר" נגדו הוא ביטוי שהוא מצטער עליו. עוד הוא ציין נכון לעכשיו אלקין לא התבטא בעניינים הנוגעים לחופש הביטוי. לדבריו, בתקופת נפתלי בנט המצב היה גרוע יותר.

פרופסור רובין הודה בשיחה הסגורה כי התפטרותו מתפקידו הייתה במידה רבה תרגיל תקשורתי כדי למשוך תשומת לב. לגבי המאבק על הבחינות הפרונטליות בקמפוסים הוא אמר כי הן נכשלו. בשיחה רובין אף יצא נגד יושב ראש התאחדות הסטודנטים הארצית, שלומי יחיאב, על ששיתף פעולה עם השר ולא עם ועד ראשי האוניברסיטאות.

השר אלקין הגיב לפרסום ההקלטות בכאן חדשות, ועל הביקורת כלפי מינוי שר להשכלה הגבוהה: "אם זאת הבעיה אפשר וכדי להגיד את זה ביושר, ולא להצית את 'אש המרד', כפי שכתב פרופסור רובין במכתבו. המערכת הזאת הייתה רגילה לפקח על עצמה ולנהל את עצמה, ועצם העובדה שיש פה שר - יש כאלה שזה לא מצא חן ביניהם. אני האחרון שיפגע בחופש הביטוי באקדמיה. אני שם את הצרכים של הסטודנטים קדימה, ועל זה ראשי האוניבסיטאות זועמים. אביא לות"ת מועמד מאוניבסיטאת אריאל ולא אוותר".