מלונות על חוף הים בתל אביב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת הקורונה אישרה: החופים והבריכות יישארו פתוחים בסוף השבוע

מחר תתכנס הוועדה להצביע על נושא המסעדות בהתאם למגעים מול משרד הבריאות • הוועדה ביקשה לאפשר ישיבה במסעדות על פי התו הסגול, ולאפשר לחדרי הכושר לפעול במתכונת מצומצמת
זאב קם
20 ביולי 2020
08:35
עודכן ב 16:06

ועדת הקורונה אישרה היום (שני) לאשר את פתיחת בריכות השחייה וחופי הים בסוף השבוע. יו"ר הוועדה יפעת שאשא ביטון אמרה כי מתקיים שיח עם משרד הבריאות כדי להגיע למתווה מוסכם. היא הסבירה כי לגבי המסעדות אין עדיין הסכמה, "משרד הבריאות לא מוכן לפתוח מסעדות בחללים סגורים ואנחנו בשיח איתם. גם לגבי לחדרי הכושר". מחר תתכנס שוב הוועדה כדי להצביע על נושא המסעדות, בהתאם למגעים מול משרד הבריאות בנושא.

שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי, אמר בוועדה שלפי מערכת הבריאות מציאות של 750 חולים קשים, תביא לקריסה. ולכן כל ההקלות הן בתנאי שלא נגיע לכך. לדבריו, "חשוב לזכור כי כמות החולים הקשים הכפילה את עצמה פעמיים בחודש האחרון. החלטות הממשלה נועדו להפחית את כמות החולים הקשים הללו – בעוד חודש מהיום". 

מוקדם יותר הבהיר יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר כי הממשלה סבורה בשלב זה שנכון לפתוח רק את החלקים הפתוחים של המסעדות הנמצאים תחת כיפת השמיים ולהשאיר סגורים את החלקים שבתוך המסעדות. לחדרי הכושר אמר זוהר כי הובאו בפניו נתונים מדאיגים לגבי כמות ההדבקה בחדרי הכושר "ולכן אותם לא נוכל לפתוח, למרות שקשה לי עם זה באופן אישי".

הוא פנה אל חברי הוועדה בבקשה לאשר את הצו למרות הלחצים שמופעלים עליה. "אם לא יהיו חיים אז גם לא תהיה כלכלה", אמר זוהר. הוא ציין כי החשש הגדול הוא מהמקומות הסגורים. "מקומות סגורים וממוזגים יש איתם בעיות קשות מבחינת הדבקה".

יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון אמרה בדיון: "אני כופרת באמירה שהוועדה לא מתנהלת באחריות. אני שמחה על ההבנות בעניין בריכות וחופי ים בסופי שבוע. אני מבקשת לייצר איזון גם בנושא המסעדות, בדיוק כמו שחדרי אוכל במלונות קיבלו היתר לפעילות של 35 אחוז מהתפוסה. תראו אם אפשר להגיע להסכמה גם בנושא הזה".

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר בדיון כי אם חברי האופוזיציה רוצים להשאיר חדרי כושר פתוחים, עליהם לומר היכן ייסגרו מקומות אחרים. "אני חייב לצמצם מגעים. אם משהו נפתח משהו אחר חייב להיסגר".

אתמול ועדת הקורונה לא הצביעה על אישור צו ההגבלות. הוועדה מבקשת לאפשר ישיבה במסעדות על פי התו הסגול בחלקים הפתוחים שלהן, ולאפשר 35% אחוזי תפוסה בחלקים הסגורים, כפי שאושר למלונות. באשר לחדרי הכושר, בוועדה מבקשים לאפשר להם לפעול במתכונת מצומצמת, ובאשר לאטרקציות תיירות, הוועדה מבקשת להמשיך את פתיחתן.

חברת הכנסת יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו, החברה בוועדה, אמרה הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי צריך לראות את התמונה הכוללת כשמקבלים את ההחלטות על ההגבלות וכי אי אפשר לסגור את כל המשק. "צריך ללמוד לחיות עם הקורונה. אם כבר עכשיו נסגור את הכול, מה יהיה בחורף כשתהיה שפעת?", תהתה מלינובסקי. לדבריה בוועדת הקורונה יש שקיפות שאותה רואים האזרחים וכי זה ההבדל בין הכנסת לבין הממשלה. "הממשלה מכהנת עם אמון הכנסת וחובתנו לפקח על עבודת הממשלה. מקווה שבממשלה יבינו שאנו לא נגדם", הוסיפה.

האזינו לריאיון עם חברת הכנסת יוליה מלינובסקי