בר וציפי רפאלי בבית המשפט בת"א, היום
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בר רפאלי הורשעה בעבירות מס: "מתחרטת על מעשיי, הייתי בת 20"

בהסדר טיעון סוכם כי הדוגמנית תשלם מס על הכנסה של 16 מיליון שקלים ותישא תשעה חודשי עבודות שירות. אימה ציפי תישלח ל-16 חודשי מאסר. התובע: "מעשים מתוכננים מתוחכמים ושיטתיים שבוצעו לאורך זמן"
איתי שיקמן
20 ביולי 2020
12:40
עודכן ב 14:57

בר רפאלי ואמה ציפי הודו והורשעו היום (שני) בעבירות מס: בית משפט השלום בתל אביב דן בהצגת הסדר הטיעון בין הצדדים ובטיעונים לעונש. בהסדר בין הצדדים סוכם כי בר רפאלי תשלם מס על הכנסה של 16 מיליון שקלים, ותישא תשעה חודשי עבודות שירות, אימה ציפי תישלח ל-16 חודשי מאסר. עוד סוכם כי כל אחת מהן תשלם קנס של שני מיליון שקלים וחצי.

בר אמרה בדיון לשופטת: "אני יכולה להבטיח לגברתי שלא תראו אותי יותר בין כותלי בית המשפט". לדבריה, "מאוד לא מתאים לי להיות פה. אני מתחרטת על מעשיי ויכולה להגיד שהייתי בת 20 וקצת. היום אני במקום אחר ומתנהלת אחרת עם המעסיקים שלי, ואני מבקשת לשקול זאת בהחלטתך". גם האם ציפי פנתה לשופטת ואמרה: "המעמד קשה לי מאוד. אני לוקחת אחריות על מעשיי ומבקשת מבית המשפט לכבד את ההסכם שלנו עם הפרקליטות ביחס אליי ולבתי, ולשים את זה מאחורינו".

אחד התובעים בתיק, עורך הדין אלעד פנחס מפרקליטות מיסוי וכלכלה, אמר בשלב הטיעונים לעונש כי "חלקה של ציפורה במעשים גדול יותר. היא זו שניהלה את הכספים של בר, היא זו שתכננה ונטלה את החלק העיקרי בביצוע המעשים בכתב האישום והיא זו שעמדה בקשר ישיר עם המייצגים וסיכמה להם את הנתונים שהוצגו בפני פקיד השומה. בר רפאלי הייתה בגיל צעיר יחסית והמגעים עם פקיד השומה נוהלו על ידי דמות שאין קרובה ממנה".

על הצהרותיה של בר רפאלי בזמנו, כי אינה חיה בישראל, כדי לא לשלם מס, אמר התובע: "הושכרו שתי דירות עבור בר רפאלי בזו אחר זו ונרכשו זכויות בדירה שנועדה למגורים עתידיים של בר בישראל. סוגיות אלו עשויות להשפיע על שיקול דעתו של פקיד השומה בקובעו אם מרכז חייה של בר בישראל לצרכי מס. הנאשמת בר הגישה דוחות שהיא אינה תושבת ישראל".

התובע המשיך: "כתב האישום לא מייחס מעשה פלילי בעצם ההצהרה של בר רפאלי שאינה תושבת ישראל, המעשה הפלילי הינו כאמור מרמה כלפי פקיד השומה המתבטאת בביצוע פעולות להסתרת חלק מזיקותיה של בר רפאלי לישראל ולאחר מכן במסירת הצהרות לא נכונות לפקיד השומה בנוגע לבדיקות אלה. הנאשמת בר רפאלי קיבלה לאורך השנים שורת טובות הנאה המכונות לעיתים 'הנחות סלבס' בתמורה להסכמה של השתיים שנוטלי טובות ההנאה יוכלו לעשות שימוש בשמה של בר במסגרת קידום מכירות ליחסי הציבור שלהן. מדובר במעשים מתוכננים, מתוחכמים ושיטתיים שבוצעו לאורך זמן.

"המסר שצריך לצאת מהתיק הזה הוא שאסור לרמות את פקיד השומה, אסור לעגל מולו פינות, צריך למסור לו את כל המידע ואת המידע המלא והמדויק לנושאים הרלוונטיים".

"בר מתחרטת חרטה כנה ואמיתית"

הסנגורית של בר, עורכת הדין רותי ליטבק, אמרה בדיון כי "ענישה של תשעה חודשי מאסר בעבודות שירות וקנס של 2.5 מיליון שקלים הם ענישה משמעותית ומכאיבה". לדבריה, "היא הולמת את העבירות והנסיבות של ביצוען ונסיבותיה האישיות, ומהווה איזון ראוי בין נסיבות העבירה שנעברו ללא כוונה להתחמק מתשלום מס ובין הנסיבות האישיות של הנאשמת". עוד היא טענה כי "בר מתחרטת חרטה כנה ואמיתית".

עורכת הדין של ציפי רפאלי, שדמעה בבית המשפט, הציגה בשלב הטיעונים לעונש מכתב של זיו שילון, שלדבריה מצא בציפי שותפה לדרך. "ציפי שאני פגשתי אישה שונה ממה שראיתי בתקשורת. היא אישה שהעשייה למען האחר היא חלק ממנה", ציטטה עורכת הדין מתוך המכתב.

תגיות:
בר רפאלי