-

עזרה בדרך: מה עשו מסביב לעולם כדי להתניע את המשק?

הממשלה מפרסמת תוכנית, האזרחים יודעים מה מגיע להם - והכסף מגיע ישר לחשבון. נשמע כמו חלום? זה לא חייב להיות. זה מה שעשו מסביב לעולם כדי להתניע את הכלכלה בזמן משבר
מאיה ראכלין
20 ביולי 2020
17:08

מגפת הקורונה היא משבר גלובלי. בישראל, בסין, בגרמניה ובהודו מתמודדים עם אותן בעיות: נגיף שעובר במהירות בין אזרחים, בתי חולים שמתמלאים וחלקים גדולים באוכלוסייה שמתקשים לסגור את החודש. מדינות רבות כבר הציעו פתרון זמני או תוכנית ארוכת טווח, כשהמטרה היא לנסות ולהתחיל לאושש את הכלכלה.

אז נכון, במקומות מסוימים הבירוקרטיה והקריטריונים מקשים ואפילו הופכים את קבלת הפיצויים לבלתי אפשרית. אבל, גילינו שיש מדינות שבהן זה אשכרה קורה. הממשלה מפרסמת תוכנית, והכסף באמת נכנס לאנשים לחשבון הבנק, סיפור אמיתי. בגלל שהיה קצת קשה להאמין, בדקנו עם חברים מעבר לים. ערן, מנהל של עסק לייצור דלק ירוק. בן, מנהל של חנות תכשיטים ורותי, צלמת. שלושה תחומים שאין להם יותר מדי ביקוש בימינו, אבל הם לא כל כך מודאגים. 

בואו נדבר במספרים: מאז פרוץ המגפה - בהולנד כבר שילמו יותר משישה מיליארד אירו כדי לכסות על 90% מהשכר של יותר מחמישה מיליון עובדים. עסקים קטנים מקבלים 4,000 אירו, ועצמאים, 1,500 אירו לחודש. 

בבריטניה הממשלה משלמת את המשכורת של כל העובדים שהוצאו לחל"ת, ו-50 אלף פאונד – מקבלים את אותו הסכום. ועכשיו, כשהשוק מתחיל לחזור לעבודה על כל עובד שיחזור לעבוד, המעסיק שלו יקבל אלף פאונד. 

ומה קורה בגרמניה? הקנצלרית הודיעה על השקעה של 450 מיליארד אירו לטיפול במשבר. לעצמאים, הגיע בתוך לילה מענק שהגיע לפעמים לסכומים של 28 אלף אירו. במקביל, הושלם השכר של השכירים שעברו לשבוע עבודה מקוצר, והוענקו הנחות מס משמעותיות למשפחות חד-הוריות. 

עכשיו בואו נסייג, זה לא רק כמה כסף שכל מדינה מחלקת. כי לא לכל מדינה יש את אותם משאבים, או את אותו חיסכון בקופת המדינה. אבל, זה לא רק כמה. זה איך. ממשלת בריטניה מתנהלת בשיטת "אמון עיוור". סומכים על האזרחים, ואלה לא נדרשים להביא תלושי שכר או לספק הוכחות. אבל זה לא קורה רק שם. כשמסתכלים על מה שקורה בחו"ל, זה נראה כמו חלום ורוד, ואז מסתכלים שוב לארץ, יש כוונות ויש רצון אבל הכסף פשוט לא מגיע לחשבון.