תיעוד תקיפה בסוריה

סוכנות הידיעות הסורית: ישראל תקפה באזור דמשק

גורם בצבא סוריה אומר כי שבעה חיילים נפצעו בתקיפה. מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם מדווח כי ישראל תקפה מוצבים של מיליציות איראניות באזור הבירה
רועי קייס
20 ביולי 2020
22:04
עודכן ב 07:32

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה הערב (שני) כי ישראל תקפה מאזור מג'דל שמס ברמת הגולן, וכי מערכות הנ"מ הסוריות הופעלו נגד "יעדים עוינים" באזור דמשק. גורם צבאי סורי אומר כי שבעה חיילים בצבא סוריה נפצעו.

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, המזוהה עם האופוזיציה במדינה, אומר כי בתקיפה נהרגו חמישה איראנים, וכן לוחמים במיליציות הנאמנות לאיראן ולפחות שני חיילים בצבא אסד. לדיווח הזה אין אישור ממקור אחר. עוד נמסר כי ששת הטילים הראשונים שנורו, שוגרו לעבר מוצבים של "משמרות המהפכה של איראן" ולעבר מחסני־נשק של המיליציות הנאמנות לאיראן בדרום דמשק.

לעומת זה, גורם בצבא סוריה אומר כי בתקיפה נפצעו שבעה חיילים סורים. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה דיווחה כי התקיפה נעשתה מאזור מג'דל־שמס ברמת־הגולן. העיתון הסורי "אל-וטן" מדווח כי התקיפות התבצעו באזור דרום ודרום-מערב דמשק, וכי מערכות הנ"מ הסוריות הפילו כמה מהטילים לפני שהגיעו למטרותיהם. ערוץ אל-ערביה הסעודי דיווח על תקיפות גם בדרעא, בקוניטרה ובאל-כסווה שבדרום המדינה.

לפני פחות מחודש, מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח כי תשעה פעילים בשורות המיליציות האיראניות והפרו איראניות, בהם גם כאלה בעלי אזרחות זרה, נהרגו בתקיפה אווירית שבוצעה לעבר מוצבי המיליציות באזור עיר הגבול אל-בוכמאל במזרח סוריה. בלילה שקדם לתקיפה זו, טען מנהל מרכז המעקב הסורי כי שישה מאנשי המיליציות הפרו איראניות נהרגו בתקיפה אחרת, שלפי הערכתו בוצעה על ידי מטוסים ישראליים.

בהודעה חריגה של הקרמלין בתחילת החודש נמסר כי רוסיה, טורקיה ואיראן מחשיבות את התקיפות בסוריה שמיוחסות לישראל "כגורם מערער שמפר את הריבונות של סוריה ומגביר את המתיחות באזור". בנוסף, שלוש המדינות גינו את ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "גינינו את ארצות הברית על החלטתה בעניין הגולן הכבוש, ההחלטה האמריקנית מהווה הפרה חמורה של החוק הבין-לאומי ואיום על השלום האזורי", נכתב בהודעה הרוסית.