מחלקת קורונה בבית החולים תל השומר
צילום: יוסי זליגר, פלאש90

"בדידות, שחיקה, תחושת ברדק": מחקר חדש שופך אור על קשיי הצוותים הרפואיים בזמן הקורונה

מחקר חדש שראיין אנשי צוות רפואי מצא כי המטפלים בחזית המאבק בקורונה מרגישים נטושים: "ההרגשה הייתה שכולם ברחו והשאירו אותנו בחזית לבד. לא היה ברור אם מישהו יחליף אותנו"
דקלה אהרון שפרן
21 ביולי 2020
08:05

מחקר חדש וראשון מסוגו בישראל מעלה כי אנשי צוות רפואי שטיפלו בחולי קורונה דיווחו על שחיקה וצורך בסיוע רגשי וכן על חששות רבים בעקבות עבודתם. אחד המשתתפים אמר: "המערכת לא הייתה מוכנה. חד וחלק. כל יום יצאה הנחיה אחרת. ברדק שלם". המטפלים דיווחו על כך שהמיגון היה לא נוח והפריע בטיפול, וכן, שהמגע עם החולים היה חסר מאוד. כמו כן תיארו כי חשו בדידות וכי אנשים שהם מכירים חששו מלהתקרב אליהם.

המחקר בוצע על ידי ד"ר קרן דופלט וד"ר אסנת בשקין מאוניברסיטת בן גוריון והמכללה אקדמית אשקלון, וד"ר נעם אסנה מביה"ח ברזילי. החוקרים ראיינו 10 אנשי צוות שעבדו במחלקת קורונה בביה"ח ברזילי באשקלון: רופאים, אחיות וטכנאיות רפואיות. לפי המחקר, תיארו אנשי הצוות הרפואי תחושות של לחץ מהלא נודע ושחיקה מתמשכת. הם קראו להעניק תמיכה רגשית לצוותים המטפלים ואמרו כי היו רגעים שבהם רצו לדבר עם מישהו אך לא היה עם מי.

הנשאלים מתחו ביקורת חריפה על התפקוד של משרד הבריאות במשבר הקורונה ואמרו כי המערכת לא הייתה מוכנה למגיפה וכי הם הרגישו שאין להם אבא ואמא. המשתתפים אמרו כי לצד זאת חשו שבהנהלת בית החולים תפקדו בצורה טובה במשבר.  אחד מהם אמר: "ההרגשה הייתה שכולם ברחו והשאירו אותנו בחזית לבד. לא היה ברור אם מישהו יחליף אותנו".

אנשי הצוות הרפואי אף דיווחו על חששות רבים, בין השאר לבריאותם ולבריאות בני משפחותיהם, וכן לבריאות החולים. בעקבות הממצאים ממליצים החוקרים לשמור על תקשורת רציפה של מנהלי המשבר עם הצוותים בשטח, לתת מידע עדכני ולבצע ניטור מתמשך של מצבם הבריאותי והנפשי של אנשי הצוות הרפואי.