הוועדה תתרוקן מתוכן?
צילום: פלאש 90

אין פשרה: ועדת הקורונה ביטלה את הצו לסגירת המסעדות

יו"ר הקואליציה זוהר תקף: האופוזיציה מוכנה לסכן את בריאות הציבור • יו"ר הוועדה שאשא־ביטון: "גם אתמול ניסיתי להגיע לפשרה עד השעות הקטנות של הלילה. הם קבעו 50 אנשים באופן שרירותי"
זאב קם
21 ביולי 2020
07:44
עודכן ב 11:11

הכותרות המרכזיות:

• ועדת הקורונה תתרוקן מתוכן? הסמכות לאשר את צווי הממשלה תילקח ממנה.

• יו"ר ועדת הקורונה שאשא־ביטון: נצטרך לא לאשר את הצו על המסעדות כדי לפתוח אותן מחדש.

• ח"כ שאשא־ביטון: חדרי הכושר סגורים ולא נפתח אותם כדי לא לשגע אותם כל כמה ימים.

• יו"ר הקואליציה זוהר תקף: האופוזיציה מוכנה לסכן את בריאות הציבור.

• המשטרה לא תאכוף, לפי שעה, את הצו האוסר פתיחת מסעדות.

המשבר הכלכלי: ועדת הקורונה הצביעה ואישרה היום (שלישי) את פתיחת המסעדות והחזרתן לאותו מתווה שהיה קיים עד הבוקר בשעה 05:00, לפיו ניתן לאפשר 20 סועדים במתחם הבנוי והפנימי של כל מסעדה – וכן 30 סועדים במתחם החיצוני של כל מסעדה. המספרים האלו לא יהיו תקפים גם לחדרי אוכל במלונות.

יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר ניסה לשכנע מוקדם יותר היום את שר הבריאות יולי אדלשטיין ואת סגן שר הבריאות יואב קיש לקבל את ההצעה של יושבת ראש ועדת הקורונה יפעת שאשא־ביטון מהלילה ולקבוע תו סגול לפתיחת המתחמים החיצוניים של המסעדות, בתמורה לכך שהוועדה לא תאשר פתיחת מתחמי הסעדה בתוך מבנים סגורים.

כלומר, להרחיב את ההסכמה של משרד הבריאות ולא להסתפק רק ב־50 סועדים שיישבו במתחם החיצוני של המסעדה, אלא לקבוע תו סגול שיאפשר מרחב גמישות בהתאם לגודל המתחם החיצוני של כל מסעדה.

"בדקתי וניסיתי לסכם עם הממשלה מתווה של תו סגול ולא להגביל ל־50 איש בלבד במתחמים פתוחים. לא הצלחנו להגיע להבנות לצערי כי במשרד הבריאות חוששים מהתקהלות של מאות אנשים באותם מתחמים פתוחים", אמר.

יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא־ביטון אמרה בפתח הדיון על המסעדות – "לא הצלחנו להגיע למתווה מוסכם על פתיחת המסעדות. ביקשנו לאפשר פתיחה של 35%  מהחלקים הסגורים. בלילה כבר הסכמתי לוותר על פנים המסעדה ובלבד שנקבל מתווה סביר לפתיחה בחוץ, על פי התו סגול ולא להגביל ל־50 אנשים.

"אני אומרת בכאב שנצטרך לא לאשר את הצו על המסעדות כדי לפתוח אותן מחדש. אנו קוראים למסעדות לשמור על הבריאות של הסועדים ואני מקווה שהממשלה תביא מתווה חדש שיאפשר את פתחיתן".

"האופוזיציה מסכנת את בריאות הציבור"

יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר אמר בוועדה: "אנחנו באמת רוצים למצוא פתרון שימנע את הנזק למסעדנים. זו גם הייתה החלטת הממשלה. יש ויכוח מה שיטת העבודה הנכונה של המסעדנים. האם רק בחוץ או לא. כשאנחנו מקבלים הבוקר נתונים של 1,800 נדבקים, ופה מתנהגים כאילו הכל בסדר.

"אני חושב שיו"ר הוועדה משתדלת לעשות עבודה מקצועית אבל האופוזיציה מושכת אותה באף. האופוזיציה מוכנה לסכן את בריאות הציבור כדי לערער את יציבות השלטון. אתם עושים נזק אדיר לציבור הישראלי כי לא אכפת לכם באמת מבריאות הציבור".

יו"ר ועדת הקורונה: "זה לא רק בריאות, יש פה אספקטים נוספים. גם אתמול, ניסיתי להגיע לפשרה עד השעות הקטנות של הלילה. הם קבעו 50 אנשים באופן שרירותי. בכאב גדול אני הולכת לדחות את הצו"

הסמכות לאשר את צווי הממשלה תילקח מוועדת הקורונה

מוקדם יותר פורסם בכאן רשת ב כי העימות הצפוי הבוקר בין ועדת הקורונה לממשלה הוא אחד האחרונים. זאת, מכיוון שבקרוב תילקח מהוועדה הסמכות לאשר או לבטל צווי הגבלות שמוציאה הממשלה. על פי טיוטת "חוק הקורונה הגדול" (חוק המסגרת) שהגיעה לידי כאן חדשות, הסמכות לאשר או לבטל את צווי ההגבלות לא תהיה יותר בידיה של ועדת הקורונה אלא תפוזר בין ארבע ועדות שונות – ועדת חוקה, ועדת החינוך, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ועדת הכלכלה.

משום ש"חוק הקורונה הגדול" צפוי לעבור מחר בלילה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית – ולאחריו תהיה תקופת מעבר קצרה של שבוע-שבועיים לצורך התקנת תקנות – המשמעות היא שבקרוב לממשלה לא יהיה יותר צורך לעבור דרך ועדת הקורונה במסגרת אישור צווי ההגבלות. למעשה, ועדת הקורונה תהפוך לוועדה דקלרטיבית חסרת שיניים.

יושב ראש הקואוליציה התייחס בוועדת הקורונה לחוק ואמר: "מחר יעבור חוק המסגרת בכנסת והסמכויות יעברו לוועדות אחרות – ואז נתקן את ההחלטה מהיום, גם אם תפתחו את המסעדות בעזרת קולות האופוזיציה".

הבוקר נכנס לתוקפו הצו שפרסמה הממשלה ביום שישי על סגירת המסעדות, ואולם יושבת ראש ועדת הקורונה של הכנסת, יפעת שאשא־ביטון, הודיעה כי הוועדה תבטל בישיבתה הבוקר את הצו, ותאפשר לפתוח את המסעדות. במשטרה לא יאכפו בינתיים את הצו.

בריאיון לכאן רשת ב אמרה הבוקר שאשא-ביטון כי "בממשלה יושבים אנשים מקצועיים שדנים בדברים, אבל יש גורמים נוספים שמגיעים". אולם לדבריה, "אנחנו מביאים גם את הציבור עצמו ודנים לא פחות שעות איך אנחנו מאזנים בין הטיפול במשבר הבריאות לבין המשבר הכלכלי".

יושבת ראש הוועדה הוסיפה: "אני לא שופטת את עמדת הממשלה, אבל תפיקד הוועדה הוא לבחון את הדברים ולראות אם באמת נשמר האיזון. אני מבינה ראש הממשלה רואה לנגד עיניו את בריאות הציבור. בדיוני הממשלה יותר עסוקים איך בולמים את המגפה, וזה בסדר. אבל בשביל זה יש ועדה בכנסת שתראה את כל המכלול. זה לא רק בריאות, יש פה אספקטים נוספים. גם אתמול, ניסיתי להגיע לפשרה עד השעות הקטנות של הלילה. הם קבעו 50 אנשים באופן שרירותי. בכאב גדול אני הולכת לדחות את הצו".

מסעדן: "מתכוון לקחת את החוק לידיים, לא יכול יותר"

בתוך כך, זעם הבוקר בקרב המסעדנים, שמתכוונים לפתוח הבוקר גם לפני שתגיע החלטה בעניינם. טל לב, בעל מסעדת "הדרומית" בבאר שבע אמר לכאן רשת ב: "אני מתכוון לקחת את החוק לידיים. אני מתכוון להשאיר את המסעדה פתוחה. אנחנו כבר לא יכולים יותר".

הזעם התגבר אצל חלקם גם לאחר ההחלטה לפתוח במתווה חלקי. אהרון עדי, הבעלים של אחת המסעדות הוותיקות בישראל, בת 40, "המפלט האחרון" באילת: "ההנחיות הזויות. ועדת הקורונה אמרה שתאשר פתיחה רק בישיבה בחוץ, באילת יש 45 מעלות, מי ישב בחוץ? אף אחד לא יגיע, עדיף כבר לסגור. אחרי 40 שנה אין לי שום תקווה".

רן שקד, הבעלים של "אגדיר" סניף באר שבע: "הפתיחה הקצרה רק עשתה נזק, נערכנו לחודש, הזמנו מצרכים, הכשרות מחדש לצוות והכל הלך לפח. הפסדתי סכומים אדירים. מה שמרתיח שרק שיקולים פוליטים שולטים, אין שום היגיון, אין החלטה אחת שהיא נטו מקצועית או שקופה". 

שאשא־ביטון ושר הבריאות יולי אדלשטיין, לא הצליחו להגיע אמש להסכמה על מתווה הפתיחה של המסעדות. אדלשטיין מבקש להגביל ל־50 את מספר הסועדים מחוץ למבנה המסעדה, ואילו שאשא־ביטון מסכימה לאסור על ישיבת סועדים בתוך המבנה, אך סבורה שאין להגביל את מספר הסועדים בחוץ, ודורשת לחייב אותן לפעול לפי הנחיות התו הסגול במתחמים חיצוניים.

בתוך כך, בדיון אתמול בפורום השרים שהתכנס אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו, השמיעו אנשי המל"ל ומשרד הבריאות תחזית פסימית פעם נוספת, ואמרו כי כרגע לא נראה שינוי במצב החולים קשה ולא מזהים מגמת שיפור. במשרד הבריאות אומרים כי אם לא יהיה שינוי בקרוב, יאלצו להחזיר הגבלות או להטיל סגר מלא.

בהכנת הידיעה השתתפו אסף פוזיילוב ורועי ינובסקי