בית הדין הארצי לעבודה, ד"ר אברהם ברקאי הרופא החשוד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרופא שהורשע בפדופיליה: "אם לא אקבל את התפקיד - זה גזר דין מוות"

ד"ר אברהם ברקאי בדיון על ערעור המדינה על מינויו לרופא בריאות התלמיד בצפון: "מעולם לא פגעתי באף אדם, אימצתי תינוק יתום". ההחלטה תינתן בהמשך
ורד פלמן
21 ביולי 2020
13:39

בבית הדין הארצי לעבודה נערך היום (שלישי) דיון בערעור המדינה על אישור מינויו של ד"ר אברהם ברקאי, שהורשע בהחזקת חומרים פדופיליים, לתפקיד רופא שירותי בריאות התלמיד במחוז הצפון. הפרקליטות, שמייצגת את נציב שירות המדינה, סבורה כי נפלו טעויות משפטיות מהותיות המצדיקות התערבות ערכאת ערעור. נציגת המדינה בדיון אמרה כי "אדם שהורשע בעבירות מסוג זה לא יכול לכהן בתפקיד כזה. מדובר בעבירת מין וכך צריך להתייחס לזה". ההחלטה בערעור תינתן בהמשך.


ד"ר ברקאי טען מצידו בדיון: "עשיתי טעות לפני עשר שנים, נענשתי עליה בחומרה. זאת אחריותי. מאז עשיתי הכל כדי להשתקם, כולל טיפול פסיכולוגי ממושך". לדבריו, "מעולם לא פגעתי באף בן אדם ולעולם לא אפגע, ה-DNA שלי זה רופא. אני מאוד מתקשה בפרנסה. מדובר בהחלטה קריטית לחיי, זה גזר דין מוות מבחינתי אם לא אקבל את התפקיד. לפני 16 שנים אימצתי תינוק יתום והיום הוא עומד להתגייס". באשר לתפקיד אמר הרופא בדיון כי זו עבודה משרדית ברובה וכי "מתוך 60 שעות צריך לגשת שעה אחת לבית ספר". הוא הוסיף כי "כבר ארבע שנים אני בודק ילדים, נכנסתי לעשרה בתי ספר ובדקתי יותר מאלף תלמידים".

עורך הדין ערן קייזמן, המייצג את ד"ר ברקאי, טען בדיון כי "ועדה בראשות שופט וקרימינולוגים העבירה את ד"ר ברקאי סדרה של הערכות סיכון וקבעה באופן חד-משמעי כי אין שום סיכון בעבודתו והוא רשאי לעבוד ללא כל הגבלה". לטענתו, כשהברקאי ניגש למכרז לא הייתה עליו שום מגבלה חוקית, ולכן נציב שירות המדינה כלל לא יכול לשקול את מינויו.

עוד טען עו"ד קייזמן כי הרופא נבדק לתפקיד שמחייב פגישות עם ילדים בבית הספר וכי הנושא נופח למימדים מפצלתיים. לדברי קייזמן "התפקיד כולו עניין של מדיניות, חיסונים וכו'. זה תפקיד מנהלי גרידא, אין לזה שום קשר לילדים. לכן הוא לא יקיים פגישות בבית הספר, יש עכשיו קורנה". בתגובה שאלה השופטת: "ומה אחרי הקורונה? זה חלק מהתפקיד". עו"ד קייזמן התעקש כי זה לא חלק מהתפקיד ובעוד נציגת המדינה טענה כי "עובדתית זה חלק מהתפקיד" - קייזמן אמר כי מדובר בהשערה, וכי זה לא נקבע בשום מקום.

במהלך הדיון התפתח ויכוח בין עורך דינו של ברקאי לבין היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע, עו"ד איילת רזין בית אור, שאמרה כי "פורנוגרפיית ילדים הינה שמן בגלגלי מכונת ניצול הילדים". היא ציטטה מתוך הכרעת דינו של ברקאי: "האיש הזה חיפש באופן אובססיבי ילדים רכים ממש ויצר אוסף מפוקפק של מאות אלפי ילדים. האיש הזה חיפש ילדים שעושים מעשים מיניים ומכך הוא שאב הנאה. והוא שיתף אותה עם עוד חברים ולמעשה הפגיעה נמשכת וזאת החומרה של פורנוגרפיית ילדים".

השופטת אמרה כי "אין חולק על סמכות נציב שירות המדינה" ומיקדה את הדיון בשאלה - מדוע בית הדין טעה בהתערבות בשיקול דעת נציב שירות המדינה. לכך השיבה נציגת המדינה כי "אין טענה לגבי כך שד"ר ברקאי אינו עומד בתנאי הסף. המימד שבו אנחנו עוסקים הוא סוגיית ההתאמה - נקודת המוצא היא שעברו המשמעתי או הפלילי של נאשם אינה מונעת על הסף מעומדות, אבל יש לשקול את הדברים - השפעה על אמון הציבור במוסדות השלטון והעובדה שבית הדין לא התייחס אליו במסגרת פסק הדין וזאת לב ליבה של הטעות המשפטית".

נציגת המדינה הוסיפה כי נציב שירות המדינה בחן את כל הטענות וכל ההיבטים, לרבות חלוף הזמן והשיקום, העובדה שהמשיב יכול להתמודד למשרות אחרות בשירות הציבורי, ובכלל הוא חופשי לעסוק באופן פרטי בעיסוקו. התשובה שהוא אומנם עוסק, אבל לא במשרה, אינה לפתחה של המדינה".

היועצת המשפטית של המועצה לשלום הילד, עוה"ד כרמית פולק כהן, אמרה בדיון: "לא יכול להיות שאדם שהורשע בעבירות מין יכהן בתפקיד שיש בו להתוות את הדרך למורים, מנהלים ואחיות ויהיה אחראי על שלומם הפיזי והנפשי של קטינים במערכת החינוך. העבירות בהן הורשע ברקאי הן עבירות מין חמורות אשר ביניהן לבין התפקיד אותו הוא רוצה לאייש - זיקה ישירה".

לפני כחודש וחצי הפרקליטות הגישה את בקשת עיכוב הביצוע על מינויו של ד"ר אברהם ברקאי, הרופא שהורשע בהחזקת חומרי פדופיליה, לאחראי על שירותי בריאות התלמיד במחוז צפון, מתוך סברה כי סיכוייו להתקבל גבוהים. במסגרת פסק הדין, עליו מערערת הפרקליטות, קיבל בית הדין האזורי את תביעת ד"ר ברקאי והורה על ביטול החלטת נציב שירות המדינה לבטל את החלטת ועדת הבוחנים למנותו למשרת הרופא האחראי על שירותי בריאות התלמיד במחוז הצפון במשרד הבריאות.

לפני תשע שנים הרשיע בית משפט השלום בחיפה את ברקאי, רופא ילדים, בהחזקת חומרים פדופיליים במחשבו. הוטל עליו עונש של עבודות שירות ורישיון העבודה שלו הושעה לשנתיים. בפסק הדין מלפני כחודש וחצי, קבע בית הדין לעבודה בנצרת כי החלטתו של נציב המדינה לפסול את המינוי - אינה סבירה.

במסגרת התפקיד יידרש ברקאי לבצע גם סיורים בבתי ספר. הנהגת ההורים הארצית אומרת כי מינויו של ברקאי הזוי ומסוכן ודורשת ממשרד הבריאות לבטלו לאלתר. עוד הוסיפו בהנהגת ההורים כי האיש הורשע בהחזקת 200 אלף תכנים פורנוגרפיים של קטינים ואין להעלות על הדעת לאפשר לעבריין מורשע לבקר במוסדות חינוך ולסכן ילדים. שר החינוך רפי פרץ צייץ אתמול בחשבון הטוויטר שלו: "אדם מורשע בעבירות מין לא ייכנס בשערי אף מוסד חינוכי".