הפגנת העובדים הסוציאליים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ישראל כ"ץ תתעורר – הרווחה שווים יותר": עובדים סוציאליים מפגינים בת"א

שר האוצר: נציגות העובדים והעובדות דחו את ההסכם הזמני בשל רצונם לנהל מו"מ על הסכם קבוע – דבר שאינו אפשרי כרגע • יו"ר איגוד העובדות הסוציאליות: "פקידי האוצר מטעים את שר האוצר עם סיפורי בדיות וחצאי אמת, נשוב לשולחן המשא ומתן בכל שעה"
אוריה אלקיים
21 ביולי 2020
12:25

היום ה־16 למחאת העובדים והעובדות הסוציאליים: מפגינים ומפגינות מקיימים היום (שלישי) צעדת מחאה ברחוב אבן גבירול בתל אביב וקוראים "ישראל כ"ץ תתעורר – רווחה שווה יותר". המפגינים החלו בצעידה לאורך רחוב אבן גבירול וחוסמים את ציר התנועה בשני הכיוונים.

יושבת ראש איגוד העובדות הסוציאליות, ענבל חרמוני, אמרה כי לצערה פקידי האוצר מטעים את שר האוצר כ"ץ עם סיפורי בדיות וחצאי אמיתות. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אמר בהפגנה כי שר האוצר חייב להתערב מייד במשבר וכי המאבק של העובדים הוא של חלשים שאין להם כוח – שמטפלים בחלשים.

לפני כן הציע שר האוצר ישראל כ״ץ מענה מיידי למוגנות העובדים בגובה 70 מיליון שקלים. על פי הודעת משרד האוצר, במסגרת המשא ומתן המתנהל בשבועות האחרונים בין נציגות העובדים הסוציאליים לנציגות משרד האוצר, גובשו פרטי הסכם רבים העונים על מרבית מדרישות הנציגות. בין היתר סוכם כי העובדים הסוציאליים יגדילו את שכרם באלפי שקלים בשנה הקרובה ובשנה הבאה. 

על פי הודעת האוצר, נציגות העובדים בחרה לדחות את פרטי ההסכם בשל רצונה לנהל משא ומתן על הסכם שכר קבוע, "שאינו אפשרי בתקופה בה טרם אושר תקציב מדינה בממשלה ובכנסת". למרות זאת, אומרים באוצר, החליט השר כ"ץ לתקצב את נושא המוגנות. 

בתגובה לדברים אמרה יושבת ראש איגוד העובדות הסוציאליות: "לא יהיה כלום כי אין כלום. לצערנו פקידי האוצר מטעים את שר האוצר עם סיפורי בדיות וחצאי אמת. השביתה והמחאה יימשכו עד שאת הבלופים לתקשורת יחליפו פקידי האוצר ברגישות, אחריות ומשא ומתן כנה לפיתרון. אין לבלוף לעיתונות על תקציב להקמת מערך המוגנות אחיזה במציאות כי משרד האוצר לא מסכים על תקציב עם משרד הרווחה.

"בעוד שמונה חודשים שתותקף העובדת הסוציאלית – מה יגידו פקידי האוצר, 'היה לנו כסף להגן עלייך רק לשמונה חודשים?' הפקידות מכשילה את השר כ"ץ עם סיפורים על דרישות השכר. איגוד העובדים הסוציאליים דורש הסכם בוררות על מבנה השכר. לכולם ברור שמתווה בוררות ייקח מספר חודשים, כך שהטענה על היעדר תקציב היא לא יותר מספין בכדי לשבור את רוחן של העובדות".

מנגד טענו באוצר כי תוכנית המוגנות תצא לדרך באופן מיידי וללא תלות בהמשך המשא ומתן מול העובדים הסוציאליים. במסגרת התוכנית יינתן מענה עד לסוף שנת 2021, כאשר סך התקציב לנושא המוגנות לשנה זו יעמוד על 70 מיליון שקלים. עוד נכתב בהודעה מטעם שר האוצר: "אני קורא לנציגת העובדות הסוציאליות לחזור לשולחן המשא ומתן כדי שנוכל להגיע להסכמות בהקדם ולהביא לסיומה של השביתה".

בנושא זה אמרה יו״ר איגוד העובדות הסוציאליות: "אנחנו מחכות כבר שבוע למשא ומתן שהופסק באופן אלים וחד צדדי. נגיע בכל שעה. שידע שר האוצר שפקידי האוצר הונו אותו ולא קבעו כלל דיוני משא ומתן. אנחנו קוראות לראש הממשלה ולשר האוצר להסיר את מחסומי האטימות ולפתור את משבר הרווחה".