לשכת תעסוקה
יוסי זמיר, פלאש 90

פרסום ראשון - הממשלה בוחנת הפחתת שכר המינימום כדי לעודד קליטת עובדים חדשים

במסגרת צעדים לעידוד תעסוקה נבדקת קביעת הוראת שעה להפחתת תשלום על שעות נוספות והקלה על חובת הפרשה לפנסיה • שר הרווחה שמולי בתגובה לפרסום: "לא יקום ולא יהיה" • שר הכלכלה פרץ: "הורדת שכר המינימום לא תעלה לסדר היום"
ליאל קייזר
21 ביולי 2020
21:52

פרסום ראשון: הממשלה בוחנת הפחתה של שכר המינימום כדי לעודד מעסיקים לקלוט עובדים חדשים לעבודה. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

במסגרת הצעדים שנבחנים לטובת עידוד תעסוקה נבדקת גם האפשרות לשנות את חוק שעות עבודה ומנוחה, כך שהתשלום על שעות נוספות יופחת וכן להקל על חובת המעסיקים להפריש לעובדים לפנסיה. הכוונה היא לבצע את השינוי בדרך של הוראת שעה, כך שיחול באופן זמני עד לשיפור בשוק התעסוקה והקטנת שיעור האבטלה. 

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, הגיב לפרסום בכאן חדשות בחשבון הטוויטר שלו, וכתב: "לא יקום ולא יהיה". שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ אמר בתגובה: "הורדת שכר המינימום לא תעלה לסדר היום. דווקא בתקופה זו של משבר הקורונה, עלינו לחזק את האוכלוסיות המוחלשות ולא להחליש אותם". השר פרץ הוסיף, "אסור לחפש פיתרונות על גבם של העובדים החלשים. בדיוק להיפך ועכשיו הזמן להעלות את שכר המינימום כדי להגדיל את הצריכה ואת הפעילות במשק. ישנן מספיק דרכים לסייע למעסיקים להגדיל את היקף העסקת העובדים וזה הזמן לעבור למודל הגרמני שמשלב בין דמי האבטלה לבין עבודה חלקית אבל מבטיח שמירה על שכר מלא עם תנאים סוציאלים".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת אמרה בתגובה: "הרעיונות הקפיטליסטים הפונדמנטליסטים של ממשלת ישראל - להוריד את שכר המינימום ולקצץ בזכויות העובדים בתקופה של משבר חברתי חסר תקדים - לא יעברו. אנחנו לא נאפשר להם לעבור. צעדים כאלה לא נשקלים אפילו במדינות הקפיטליסטיות ביותר. ההיפך, מטרתם של המהלכים היא להשתמש במשבר כדי לפגוע בזכויות שהושגו במאבקים קשים. העובדה שרעיונות עיוועים כאלה בכלל נשקלים בתקופה בה יש לעשות את ההפך הגמור, - חושפים שוב שהממשלה הזו לא עובדת עבור האזרחים והעובדים, אלא נגדם".