מצעד הגאווה בירושלים, ארכיון
צילום: פלאש 90

האם משרד החינוך מכיר בהשתלמות "טיפולי המרה"?

ארגון המתיימר לבצע טיפולים לשינוי נטייה מינית, הציג בימים האחרונים מודעה הקוראת לאנשי ונשות חינוך להגיע להשתלמות אצלו. במודעה צוין שההשתלמות מוכרת על ידי משרד החינוך • לטענת הארגון, הוא מתנגד לטיפולי המרה • משרד החינוך הודיע כי הוא מתנער מהארגון, ונמסר כי הוא יפנה כדי שיוסר הפרסום
איתי שיקמן
22 ביולי 2020
08:20

ארגון "בקדושה", המתיימר לבצע טיפולים לשינוי נטייה מינית, הציג בימים האחרונים ברשתות החברתיות מודעה הקוראת לאנשי ונשות חינוך להגיע להשתלמות אצלו, תחת הכותרת "נערים ונערות עם משיכה לבני אותו המין". במודעה מצוין כי ההשתלמות מוכרת על ידי משרד החינוך לצורך גמול השתלמות בהיקף של 30 שעות. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בעקבות הפרסום הודיע משרד החינוך כי הוא מתנער מהארגון, ונמסר כי הוא יפנה כדי שיוסר הפרסום. 

ראש המערך הטיפולי בארגון, הפסיכולוג אליהו אקרמן אמר לכאן חדשות: "אנחנו עובדים מול משרד החינוך. יש לנו הכרה לגמול השתלמות, כן. הציבור הדתי שפונה אלינו, יש שם הרבה מאוד אנשים שסובלים מנטייה חד מינית".

המודעה שהופצה ברשתות החברתיות

התוכנית המקצועית של ההשתלמות מציגה תכנים "מורכבים" לכאורה ובהם כותרת לאחד הנושאים בשם: ״בין הכלה ללגיטימציה״. אלא שנדמה שהארגון לא מכיל ולא נותן לגיטימציה ללהט"בים. פסיכולוגים מוסמכים מטעמו אמנם אומרים שהם מתנגדים נחרצות לטיפולי המרה, אך בד בבד מפרסמים באתר שלו נייר עמדה שמציג שחור על גבי לבן טיפול לשינוי נטייה מינית של אדם. עדויות שהגיעו לידי כאן חדשות מאנשים שעברו טיפולים בארגון מציגות תמונה אחרת לגמרי.

יהודה, שם בדוי, שעבר טיפול בארגון בקדושה מספר: "הם יכולים לכבס את זה איך שבא להם, לקרוא לזה באלף ואחת שמות, אבל מה שאני ועוד רבים עברנו אצלם זה טיפולי המרה לכל דבר ועניין. הכול במסווה של פסיכולוגיה. נעים, עדין, בלי כדורים, בלי מכות חשמל, בלי עינויים, אבל פירוק נפשי חסר כל ערך ותכלית שפשוט הוביל אותי ועוד רבים לאובדנות קשה. מצאתי את עצמי אחרי חמישה חודשים של טיפול עומד חיוור מול המראה ומבין שאם אני לא עוצר את זה תכף ומייד אני פשוט אמות".

מקואליציית ארגוני הקהילה הדתית הגאה שב"ל, חברותא ובת קול נמסר: "אנו מצרים ומתקוממים על כך שארגון שתומך בשינוי הנטיה המינית וביחס מתעלל ממוסד כלפי להט״בים, מעביר השתלמויות לאנשי חינוך. אנו קוראים לראשי החינוך הממלכתי דתי ולראשי משרד החינוך להשמיע קול חד וברור המתנגד לטיפולים אלו ולפעול למניעת ההסללה לטיפולים שמשרד הבריאות, כמו גם כל גורמי המקצוע המוסמכים בתחום, הזהירו מפניהם. אין עיתוי חשוב מזה להזכיר לחברי הכנסת את חשיבות התמיכה בחוק איסור טיפולי המרה בקטינים שיעלה בקריאה טרומית בכנסת. כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא".

ממשרד החינוך נמסר: "האירוע המדובר אינו מוכר לגורמי המקצוע במשרד. עם קבלת פנייתכם בנושא נפתחה בדיקה בנושא". לאחר בדיקה נמסר "כי אין שום קשר בין המשרד לארגון 'בקדושה'. המשרד מתנער לחלוטין מהארגון ומסר כי הוא יפנה בדחיפות לארגון כדי שיסיר את הפרסום השגוי והמטעה". 

ממרכז בקדושה נמסר בתגובה: "אנו מתנגדים נחרצות לטיפולי המרה. אנו בהחלט עוזרים לפונים שמצויים בקונפליקט סביב זהותם המינית, בהתאם לעמדת הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, בסעיף 4 המחייב כל פסיכולוג לכבד את אמונתו וערכיו של מטופל הפונה אליו. אנו רואים לנגד עינינו את טובתם של בני הנוער באשר הם ודואגים לתת להם את הטיפול המכיל והטוב ביותר.

צר לנו כי גורמים אינטרסנטיים זרים, אשר כל מטרתם לפגוע באותם ילדים, מנסים לפגוע בפעילות מרכז בקדושה, דבר המעיד על חוסנו ועוצמתו של המרכז על שלל מאות אנשי המקצוע הקשורים בו. טרור מחשבתי לא ישנה את העובדה כי בני הנוער מצביעים ברגליים ומעדיפים לשמור על ערכיהם".

בתוך כך, היום צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית הצעת החוק לאיסור טיפולי המרה בקטינים של יו"ר מרצ, חבר הכנסת ניצן הורוביץ. אתמול עלה קמפיין ברשתות החברתיות, אותו שיתפו גם ידוענים, הקורא לתמוך בחוק ולהוציא את הטיפולים מחוץ לחוק.