גפני ונתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גפני: נעלה את פסקת ההתגברות וחוק איסור הכנסת חמץ לביה"ח בפסח

לאחר אישור החוק לאיסור טיפולי המרה בקריאה טרומית, יו"ר דגל התורה הודיע על העלאת הצעות החוק: "מצפים מכל הקואליציה לתמוך בהן" • בתום ישיבת סיעת יהדות התורה הוחלט להגיש הצעות חוק בנושאי דת ומדינה כמעין נקמה על התמיכה של כחול לבן בחוק - בניגוד לעמדת הקואליציה
יערה שפירא
22 ביולי 2020
16:22

לאחר שהחוק לאיסור טיפולי המרה עבר בקריאה טרומית בכנסת, יו"ר דגל התורה, חבר הכנסת משה גפני, הודיע היום (רביעי) כי סיעת יהדות התורה תעלה את פסקת ההתגברות וחוק איסור הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח. לדבריו: "אני מצפה מכל חברי הקואליציה לתמוך בחוקים החשובים הללו".

שידור ישיר בכאן 11

מוקדם יותר קיימה סיעת יהדות התורה ישיבה, לאחר ההצבעה על החוק, כדי להחליט על הצעדים הבאים שבהן תנקוט המפלגה. בתום הישיבה סוכם כי הסיעה תגיש בשבוע הקרוב חוקים בנושאי דת ומדינה, כמעין מהלך נקמה. בהודעת הסיעה נכתב כי הם המתינו עם החוקים עד כה "מפאת מחויבות להסכם עם השותפות לקואליציה". יחד עם זאת, ביהדות התורה הבהירו כי יצביעו היום בעד חוק הקורונה הגדול "בשם העיקרון ההלכתי המקודש של פיקוח נפש. לבד זאת, אנחנו רואים את עצמנו כמשוחררים ממחויבויות קואליציוניות ונשקול בהתאם את צעדנו בהמשך".

החוק לאיסור טיפולי המרה עבר היום בקריאה טרומית לאחר שחברי כחול לבן הצביעו בעדו - ובניגוד לעמדת הקואליציה. 42 חברי כנסת הצביעו בעד ו-36 נגד. גם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה וחברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד הצביעו בעד.

בעקבות תוצאות ההצבעה, בש"ס הודיעו כי ‏לא ישתתפו בהצבעות במליאה עד להודעה חדשה. ביהדות התורה אמרו כי "החוק שעבר פוגע בקדושת המשפחה ומהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. תמיכת חברי כחול לבן בחוק פגעה באמון שנתנה יהדות התורה לכחול לבן. אנחנו עוצרים מרגע זה כל שיתוף פעולה עם כחול לבן".

טרם ההצבעה, חבר הכנסת משה גפני ניגש לשר החוץ גבי אשכנזי וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, וביקש מהם הבהרות. לאחר ההצבעה אמר גפני: "לא נשתף פעולה עם כחול לבן. אבל גם שלטון הליכוד שווה לכפרות, איפה היה נתניהו? למה אמיר אוחנה הצביע בעד? שוקלים את צעדינו".