ליאל קייזר

הדרך ארוכה ומפותלת: מזל טוב לעובדות הסוציאליות - אבל חכו עם החגיגות

העובדות והעובדים הסוציאליים הצליחו סוף סוף להגיע להסכם עם המדינה. חתיכת הישג. אבל אם ניזכר לרגע במאבקים מפוארים אחרים, נגלה שהשינוי לוקח זמן - אם בכלל
ליאל קייזר
22 ביולי 2020
18:30

לאחיות הספיק רק איום על שביתה כדי שהמדינה תסגור איתן עניין. לעובדות ולעובדים הסוציאליים זה לקח 16 ימים וחצי יותר, ובכל זאת הבוקר סוף סוף הושג הסכם, והשביתה שלהם הסתיימה. חדשות באמת משמחות. חדשות כל כך טובות שכמעט שקלנו לדחות אותן למחר או להקדים את חמישי חיובי שלנו להיום.

ובכל זאת, רגע אחרי שסיימנו להתלהב מסיום השביתה הזאת, הלכנו לבדוק מה יש בהסכם הזה בין העובדות הסוציאליות לבין משרד האוצר. הרכיב המשמעותי ביותר בהסכם ביניהם הוא הבטחה של המדינה להקצות 200 מיליון שקלים לטובת רפורמה משמעותית במבנה השכר של העובדים ולשפר את תנאי ההעסקה שלהם. חתיכת הישג. זה אמור לקרות עד יולי. אבל לא, אם לרגע התבלבלתם, זה לא יקרה עד סוף החודש הזה, זה אמור לקרות עד יולי בשנה הבאה.

בואו נהיה רגע כנים, אלוהים יודע מה יהיה עד יולי של השנה הבאה. כשאנחנו נמצאים בשיאו של המשבר הכלכלי החמור ביותר שהיה כאן אי פעם, כשאף אחד עוד לא החליט אם יהיה תקציב חד-שנתי או דו-שנתי, או אולי בכלל נחליט ללכת בלי ולא נעשה תקציב בעשור הקרוב, קצת קשה לבנות על זה שהכסף יתגלגל ויגיע ביולי בשנה הבאה.

עד אז, עם מה העובדות הסוציאליות נשארות? עם כמה אלפי שקלים שכל אחד ואחת מהם יקבלו בחודשים הקרובים, תפרו לזה איזה מין שם כזה של הסכמה שלהם להגדיל את המשרה שלהם. לגבי 2021, מי יודע? נכון, חשוב להבהיר, הם לא פראיירים. הם ניהלו מאבק עיקש,

הם הפגינו, הם חסמו כבישים, ובעיקר הם הצליחו לא להגיע לעבודה, למרות שאני בטוחה שנטיית הלב של כל אחד ואחת מכם היא כן להופיע, כי לך תגיד לא לילד במצוקה, ולכי תתנגדי לבוא לעזור לילדה שעברה תקיפה מינית. הם נאבקו והם השיגו הישג. אבל קשה לא להיזכר היום בעוד כמה מאבקים מפוארים שהסתיימו בהבטחות מפוארות לא פחות.

כמו למשל המאבק של הנכים על העלאת קצבאות הנכות שנמשך תקופה ארוכה, שהסתיים אפילו בחוק שקבע שהקצבה שלהם אמורה להעלות בפעימה שלישית בינואר, כלומר לפני שבעה חודשים, הבטחה שבשלב הזה מתייבשת, למרות שהיא עוגנה בחקיקה, ועכשיו כבר כולם מדברים על זה שאין כסף ואנחנו נמצאים במשבר והנכים יצטרכו לחכות. או למשל המאבק נגד אלימות במשפחה עם הפגנות בכיכרות שהסתיים בתוכנית חומש רב-שנתית שכזאת עם הבטחה לתקציבים שנשארת בעיקר על המדף, אנחנו מאווררים אותה מדי פעם, בין רציחה לרציחה. איכשהו יש לי הרגשה שגם העובדות והעובדים הסוציאליים זוכרים לא רע את שני המאבקים האלה, וגם את התוצאות שלהם.