בנקים בתל אביב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בעקבות פרסום כאן חדשות: עיריית ת"א תבטל הנחת ארנונה לבנקים בשווי 51 מיליון שקלים בשנה

על פי הפרסום, חלק מדיירי דירות המגורים בעיר אף אולצו לשלם ארנונה גבוהה יותר במקביל להנחה שקיבלו הבנקים. בעירייה הצדיקו את המהלך, ואמרו כי מדובר ״בפופוליזם״, אך חזרו בהם לאחר ביקורת חריפה
דניאל אלעזר
22 ביולי 2020
19:36

לאחר הפרסום בכאן חדשות, עיריית תל אביב החליטה היום (רביעי) לחזור בה ולבטל הנחה בתשלום דמי ארנונה לבנקים בעיר. על פי הפרסום, חלק מדיירי דירות המגורים בעיר אף אולצו לשלם ארנונה גבוהה יותר במקביל להנחה שקיבלו הבנקים בהיקף של כ-51 מיליון שקלים עבור 333 נכסים.

בעירייה הצדיקו את המהלך, ואמרו כי מדובר ״בפופוליזם״. הם נימקו את ההחלטה בשיקול כלכלי שנועד להשאיר את הבנקים בעיר. ואולם, העירייה וראש העיר רון חולדאי, ספגו ביקורת ציבורית גדולה, מצד תושבי העיר ורבים, על התזמון שבו אושרה ההנחה - בעיצומו של המשבר הכלכלי כשבעלי עסקים רבים קורסים וזועקים להנחה בתשלום הארנונה עקב ירידה חדה בהכנסותיהם.

כעת החליטו בעירייה לעשות סיבוב פרסה ולבטל את ההנחה שהתכוונו להעניק לבנקים, כך שתעריפי הארנונה לבנקים ייישארו כפי שהם היום. ההצעה לבטל את ההנחה תובא לאישור מועצת העיר בישיבת המועצה הקרובה שתתקיים בחודש אוגוסט.

בעירייה אמרו כי לנוכח המשבר הכלכלי בו שרויה המדינה בחן ראש העיר חולדאי, את הנושא בשנית והחליט כי אף שבמבט ארוך טווח היוזמה להפחתת תעריפי הארנונה למטות הבנקים עתידה לתרום לעיר, הרי במצב הנוכחי של אי ודאות ומצוקה כלכלית במשק, נכון להימנע מקידומה בשלב זה.

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי אמר: ״נוכחותם של מטות בנקים בעיר חשובה למעמדה של העיר כמרכז פיננסי בין-לאומי, והם מספקים תעסוקה לאלפי עסקים. הפחתת התעריפים אינה הטבה אלא צעד של אחריות כלכלית לטובת העיר ותושביה מאחר והיא נועדה להבטיח שהבנקים יישארו בתל אביב-יפו עוד שנים רבות. עם זאת, לנוכח המשבר הכלכלי והצורך של כלל הציבור להדק את החגורה, חשבנו שלא נכון לאפשר בעת הזו הפחתת תשלומים דווקא לבנקים. תעריפי הארנונה לבנקים יישארו כפי שהם".