פרופ' ברבש ופרופ' גמזו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אחרי שפרופ׳ ברבש הסיר את מועמדותו – רוני גמזו מונה לתפקיד פרויקטור הקורונה

ראש הממשלה ושר הבריאות מינו את מנהל ביה"ח איכילוב • נתניהו: "נעבוד יחד וננצח" • לפני כן הסיר פרופ' ברבש את מועמדתו לאחר שהניסיונות לחלק סמכויות בינו לבין בכירי משרד הבריאות כשלו
מואב ורדי וקטי דור
22 ביולי 2020
21:14
עודכן ב 00:53

פרשת המינוי של המתאם למאבק בקורונה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הבריאות יולי אדלשטיין, מינו הלילה (חמישי) את מנהל בית החולים איכילוב, פרופסור רוני גמזו, למתאם הקורונה הלאומי ולמנהל מרכז השליטה. בהודעת המינוי נכתב כי "גמזו, בעל ניסיון ניהולי עשיר במערכת הבריאות, כיהן בעבר כמנכ"ל משרד הבריאות, והקים בתחילת משבר קורונה את מיזם 'מגן אבות ואמהות' להגנה על מבוגרים מפני הנגיף". בתגובה למינוי צייץ נתניהו: "נעבוד יחד וננצח. בהצלחה רוני".

לפני כן, קצת לפני חצות, הודיע פרופסור גבי ברבש כי הוא מסיר את מועמדותו למתאם המאבק בנגיף קורונה, משום שכשלו הניסיונות לחלק סמכויות בינו לבין בכירי משרד הבריאות. פרופסור ברבש, שגם הוא שימש מנכ"ל משרד הבריאות, הוסיף כי הוא ביקש סמכויות נרחבות, אך במשרד הבריאות התנגדו, ולכן גמלה בלבו ההחלטה שלא לקבל על עצמו את התפקיד. "כל מי שעוסק בתחום הרפואה הציבורית יודע שזמן הינו מרכיב קריטי בניהול מערכה מסוג זה", כתב פרופסור ברבש בהודעה שפרסם. 

ברבש ציין במכתבו כי נגיף הקורונה מציב את מדינת ישראל בפני אחד האתגרים המורכבים בתולדותיה. "עוד בהתחלה סברתי שבאירוע עם כל כך הרבה משתנים, שבו עדיין רב הנסתר על הגלוי, ישנה חשיבות עליונה בריכוז כלל הכוחות תחת מעטפת ניהולית אחת שתמקד את המאמץ הלאומי הנדרש להתמודדות בסדר גודל שכזה.

"עבורי, התגייסות אישית לנושא הייתה עניין מובן מאליו, ומשהגיעה לפתחי הצעה לבחון את הדרך הנכונה להשתלב באופן רשמי במאמץ הזה, האמנתי שיש לדון בה בכובד ראש. בימים האחרונים דנתי עם ראש הממשלה, שר הבריאות ואחרים, בדרכים בהם נכון לנהל את המאמץ הלאומי הזה ומרגע שנראה שאיננו מתכנסים לכדי החלטה – אני סבור שיש לפנות את הדרך למקבלי ההחלטות להמשיך ולדון בנושאים הדחופים שעומדים על הפרק, ולא בנושאים פרסונליים.

"אני מבקש להודות לראש הממשלה ולשר הבריאות על עצם פנייתם אליי. הצלחתה של מדינת ישראל במערכה מול נגיף הקורונה תלויה באמת בכל אחת ואחד מאיתנו. אני אמשיך לתת כתף ולסייע במאמץ הלאומי החשוב הזה בדרכים שונות, כשם שעשיתי מאז שהתפרץ הנגיף".

על אף ההודעה על מינויו של ברבש ביום ראשון, שלשום פורסם בכאן חדשות כי גורמים המעורים בנושא סיפרו ששר הבריאות יולי אדלשטיין העדיף למנות איש צבא כמו האלוף אמיר אבולעפיה, אך זה ויתר על התפקיד משום שרצה להיות כפוף לקבינט הקורונה, ולא למשרד הבריאות. ברבש אף הספיק לשוחח עם אנשי מעבדות וביקש להציב יעדים לקראת ההיערכות לחורף, בהם הגעה ל-100 אלף בדיקות קורונה ביום. ברבש, שקיבל הצעה מלשכת ראש הממשלה לכהן בתפקיד, שימש בעבר בתפקיד מנהל בית החולים איכילוב בתל אביב וכמנכ"ל משרד הבריאות.