משה איבגי בבימ"ש השלום בחיפה, 14.06.20

משה איבגי נידון לשישה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי

השחקן הורשע בתחילת השנה בשני מקרים של מעשה מגונה באישה שעבדה עמו. כתב האישום נגדו הוגש ב-2018 בגין ביצוע שני מעשים מגונים באישה. עורך דינו: נלמד את פסק הדין ונשקול אם לערער. לנפגעות תקיפה מינית: עונש עלוב שהוא ביזיון למערכת המשפט
אורלי אלקלעי
23 ביולי 2020
10:18
עודכן ב 11:51

בית משפט השלום בחיפה גזר היום (חמישי) שישה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי על השחקן משה איבגי שהורשע בתחילת השנה בביצוע מעשים מגונים באישה שעימה הייתה לו היכרות מוקדמת. התביעה דרשה לגזור על איבגי 15 חודשי מאסר.

בהקראתו את גזר הדין, ציין השופט זיו אריאלי את הנזק שאיבגי טען שנגרם לו: "הוא מתמודד עם פגיעה מתמשכת, בו ובבני משפחתו, ועם תיוגו כעבריין מין מסוכן. חייו השתנו מן הקצה אל הקצה". כמו כן התייחס השופט לנזק שנגרם למתלוננת. "במעשי הנאשם גלומים כיעור ואטימות. כבכל עבירת מין, אף המעשים בהם הורשע הנאשם כרוכים בביטול רצונו של הקורבן, ביטול האוטונומיה של נפגע העבירה על גופו – וראייתו ככלי וחפץ למימוש רצונותיו של הפוגע", אמר השופט. 

עורך דינו של איבגי אמר בתום הקראת גזר הדין כי אינו מסכים עם שליחתו לעבודות שירות. "נצטרך לשקול אחרי קריעת גזר הדין אם נערער עליו", אמר הסנגור. "אני שמח שהשופט מצא לנכון להטיל עונש מאוזן יחסית", אמר. 

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, הגיבה לגזר הדין: "העונש העלוב של איבגי הוא פשוט ביזיון ומדגים כיצד פעם אחר פעם, מערכת המשפט אינה מצליחה להתמודד עם פוגעים סדרתיים". סוליציאנו הוסיפה כי היא קוראת לפרקליטות לערער על קלות העונש, "מקומו של איבגי הוא בבית הכלא", אמרה. 

כתב האישום נגד איבגי הוגש במאי 2018, וייחס לו ביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות בארבע נשים. בית משפט השלום בחיפה הרשיע אותו בשתי עבירות של מעשה מגונה שביצע בשתי הזדמנויות שונות, באישה שעבדה עימו בהפקות שונות. זאת לאחר שהשופטים קבעו כי עדותו "פתלתלה ומתחמקת" ואינה ראויה לאמון. 

עם זאת, איבגי זוכה מחמת הספק, לאחר שבית המשפט האמין למתלוננת, משני סעיפים של ביצוע מעשה מגונה, וכן מהאישומים לפיהם הטריד מינית שתי נשים איתן עבד ואישה נוספת שעימה לא הייתה לו היכרות מוקדמת. 

המקרה הרביעי המתואר בכתב האישום אירע ב-2013 בחנות פלאפל שם פגש איבגי באקראי את מתלוננת ד', שלהם לא הייתה היכרות מוקדמת. הוא החל לשוחח עמה ובמהלך השיחה שאל אותה שאלות אישיות תוך שימוש בביטויים בעלי אופי מיני בוטה.

ביחס לאישום כי הטריד את ד', איתה לא הייתה לו היכרות מוקדמת, נכתב בהכרעת הדין: "הבטן מתהפכת והבשר נעשה חידודין חידודין למקרא אמרותיו של הנאשם לד', במהלך אותו מפגש אקראי ביניהם בסוף חודש דצמבר 2013. לא כך ראוי לבן תרבות אחד לפנות לבן שיחו, ודאי לא כאשר בן השיח מספר אודות פגיעה מינית שעבר בילדותו. שפת הביבים הזו, המתארת אקטים מיניים בלשון בוטה ומכנה איברי מין בכינויי רחוב– שמורה לאחרון גסי הרוח ויושבי הקרנות, ולא לאחד מבין בכירי שחקני הקולנוע והתיאטרון בישראל".

על פי הכרעת הדין, במהלך צילומים לסרט בכיכובו של איבגי, ב-2012, הוא ניגש למתלוננת וליטף את גבה. כשנשאל מדוע עשה זאת ענה: "הפירצה קוראת לגנב". עוד נקבע כי איבגי עשה זאת פעם נוספת כשחיבק את המתלוננת ואמר לה דברים מגונים, במהלך צילומים לסדרה "הבורר".