ברונו דיי בבית המשפט בשבוע שעבר
צילום: אי-פי

76 שנה אחרי: שנתיים מאסר על תנאי לפושע נאצי

ברונו דיי, שומר במחנה הריכוז שטוטהוף בפולין, הועמד לדין על סיוע לרצח 5,230 בני אדם. הוא הודה שהיה מודע לזוועות המתרחשות במחנה, אבל טען שלא היה יכול לברוח מחשש לחייו
אנטוניה ימין
23 ביולי 2020
12:21

ברונו דיי, בן 93 ששירת כזקיף SS במחנה הריכוז שטוטהוף בפולין, הועמד היום (חמישי) לדין בבית המשפט בהמבורג, גרמניה. עונשו: שנתיים מאסר על תנאי. אחרי משפט מתוקשר של אחד מאחרוני השומרים הנאציים שעדיין חיים, הואשם היום דיי בסיוע לרציחתם של 5,230 בני אדם בשואה, בין השנים 1944-1945. בהופעותיו האחרונות בבית המשפט דיי התנצל בפני הקורבנות, אך הדגיש כי נאלץ לבצע את תפקידו בתוך המחנה ולא יכול היה לברוח מחשש שיירצח. "אני מבקש להתנצל בפני אלה שעברו את הגיהינום של השיגעון הזה", אמר בעבר על פודיום בית המשפט. "דבר כזה אסור שיקרה שוב".


מגדל השמירה במחנה הריכוז (צילום: אי-פי)

בשנה שעברה הודה דיי כי הוא היה מודע לתאי הגזים וראה אנשים "שסבלו". מנגד, הוא טען כי היקף הזוועות התגלו לו רק בדיעבד. דיי נשפט בבית משפט לנוער מכיוון שהיה בן 17 כאשר שירת במחנה בין אפריל 1944 עד אפריל 1945. סנגורו ניסה להגן על עליו וטען: "בחור צעיר כזה לא באמת יכול היה להתנגד למפקדיו והוא לא ראה מנוס".

המקרה של ברונו דיי הפך לעניין בקרב התובעים הגרמנים אחרי פסק הדין התקדימי בשנת 2011 נגד שומר מחנה סוביבור לשעבר ג'ון דמיאניוק ("איוון האיום"), על בסיס היותו חלק ממכונת ההרג הנאצית. מאז, גרמניה משתמשת בתקדים זה כנגד אנשי SS ששרדו, במקום לנסות ולמצוא עדויות לכך שביצעו רציחות או מעשי זוועה בצורה ישירה. מאז הרשיע בית המשפט בגרמניה גם את אוסקר גרונינג, רואה החשבון של אושוויץ, ואת ריינהולד האנינג, שומר SS לשעבר באותו מחנה בגין שותפות לרצח המוני. שני הגברים נמצאו אשמים בגיל 94 אך מתו לפני שנכנסו לכלא.

את מחנה שטוטהוף הקימו הנאצים בשנת 1939. בתחילה שימש המחנה למעצר אסירים פוליטיים פולנים. אך בסופו של דבר הוחזקו בו 110 אלף עצורים, כולל יהודים. 65 אלף בני אדם נספו במחנה, כ-4,000 מהם נרצחו בתאי הגזים. דיי עצמו מתגורר היום בהמבורג, אחרי המלחמה התחתן והפך אב לשתי בנות. הוא עסק באפייה והיה נהג משאית ואיש תחזוקה בבניין.