מרכז טיפול בקורונה שהוקם בניו דלהי, הודו
צילום: אי-פי

ישראל תבצע ניסויים בטכנולוגיות לאבחון קורונה על אלפי הודים

מטרת שיתוף הפעולה בין המדינות - קיצור תהליכים לאישור טכנולוגיות הבדיקות שפותחו בארץ • ישראל אף תייצא להודו מכונות הנשמה באופן חריג
עמיחי שטיין וגילי כהן
23 ביולי 2020
14:05

משלחת ישראלית, בהובלת המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת), תבצע בשיתוף פעולה עם הודו סדרת ניסויים טכנולוגיים לאבחון מהיר של נגיף הקורונה. כך הודיעו היום (חמישי) משרדי החוץ, הביטחון והבריאות. המשלחת, שמונה כ-20 בכירים במערכות הבריאות והביטחון, תטוס בשבועות הקרובים להודו כדי לערוך את השלבים הסופיים במחקר במשרד המדען הראשי ההודי.

"מאז פרוץ המגיפה, בחנה מפא"ת עשרות רבות של טכנולוגיות זיהוי וגילוי", מסבירים במפא"ת. "חלקן הבשילו ועמדו בהצלחה בניסויים בארץ, אך על מנת להשלים את המחקר ולהוכיח את יעילותן, יש לנסות אותן על היקף רחב של נבדקים וחולים מאומתים, שיש קושי לבצע במדינת ישראל בזמן קצר". שיתוף הפעולה בין ישראל להודו אמור לאפשר למשלחת לאסוף עשרות אלפי דגימות בתוך עשרה ימים, ולהעבירן לפיענוח במערכות מחשב מבוססות בינה מלאכותית. המטרה היא שהדיגום המאסיבי יקצר תהליכים ויקדם את אישור הטכנולוגיות.

הטכנולוגיות שייבחנו הן ניתוח גלי קול, בדיקת ינשוף מבוססת גלי טרה-הרץ, זיהוי איזותרמי ובדיקת חומצות פוליאמיניות. ביכולתן של ארבעת סוגי הבדיקות הללו לאבחן את נוכחות הנגיף בגוף במהירות, לעתים בתוך דקות. בצד ההודי הועמדו לטובת הניסוי צוות של כ-100 אנשי ועשרות נוספים שיקימו ויתפעלו את מתחמי הבידוק יחד עם צוותים ישראליים. המשלחת הישראלית תביא איתה להודו גם מכונות הנשמה וטכנולוגיות ישראליות, כמו רובוט רפואי, שמוגדרות פורצות-דרך ונתרמו על ידי משרד החוץ והמגזר הפרטי כדי לסייע למדינה להתמודד עם המגפה. 

בראשות המשלחת הישראלית יעמדו שגריר ישראל בהודו, ד"ר רון מלכא ונספח צה"ל ומשרד הביטחון בהודו, אל"ם אסף מלר. את הפן המקצועי שלה יובילו פרופסור נתי קלר, מומחה למחלות זיהומיות במרכז שיבא תל השומר, ואיתי גורדון, ראש תחום החדשנות במשרד הבריאות. לצד אנשי ממפא"ת, יצטרפו למשלחת גם מהנדסים ומפתחים מהחברות שפיתחו את טכנולוגיות האבחון.