נתניהו: המשימה של פרופ' גמזו לקטוע את שרשרת ההדבקה – יהיו לו כל הסמכויות לכך

רה"מ: מנסים להימנע ככל שניתן מהטלת סגר, אם לא תהיה ברירה – נעשה זאת • כפי שנחשף בכאן חדשות: קבינט הקורונה יצומצם בחצי • פרופ' גמזו: זה הרגע שבו אנשי המקצוע צריכים להצטרף להובלה בלי לשאול שאלות
עמיחי שטיין
23 ביולי 2020
19:35
עודכן ב 20:50

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין כינסו הערב (חמישי) מסיבת עיתונאים, אחרי מינויו של פרופסור רוני גמזו למתאם הקורונה הלאומי. נתניהו אמר כי המשימה של גמזו היא לקטוע את שרשרת ההדבקה ויהיו לו כל הסמכויות לכך. הוא הוסיף כי גמזו "ינהל את כל המעבדות, את כל החקירות ואת כל מערך הבידוד". הוא אישר את חשיפת כאן חדשות ואמר כי קבינט הקורונה יצומצם בחצי. 

נתניהו המשיך והתייחס לאפשרות שיוטלו הגבלות נוספות בהמשך ואמר: "לא נקבל החלטות לפי פופוליזם  הכי קל להיות פופוליסט. נקבל על פי קו מקצועי כלכלה ובריאות. אחרי שנשטח את העקומה ניישם את מדיניות גמזו לפתיחת הכלכלה עד שימצא חיסון". הוא הוסיף כי מנסים להימנע ככל שניתן מהטלה סגר, אך אם לא תהיה ברירה ניאלץ לעשות זאת. 

"אנחנו נלחמים - וזאת מלחמה - אין זמן להשיב לכל טענת סרק", המשיך נתניהו. "בממשלת המעבר יכולנו לפעול מהר כי היו תקשחים. כעת: חוקקנו את חוק הקורונה בשביל בריאות הציבור. נצמצם את קבינט הקורונה בחצי. ומינינו פרוייקטור. כך ההחלטות יהיו עקביות ומהירות". 

בדבריו התייחס ראש הממשלה גם להפגנות מחוץ למעונו בירושלים: "שימרו על כבוד המדינה אל תבזו אותם כפי שראינו במנורה בכנסת. אל תגררו את המדינה למחלות באמצעות עשיית צרכים, תנהגו כראוי עם השוטרים". בנוגע למשבר הפוליטי אמר נתניהו: "אני לא חותר לבחירות. צריך להעביר תקציב - אפשר בדקה. הוא מוכן. לא אני אומר שצריך לחבר אותו לשיקולים פוליטיים". 

שר הבריאות יולי אדלשטיין בירך את גמזו ופתח את דבריו: "גמזו הוא האיש הנכון במקום הנכון. ניתן לו את כל הסיוע הנדרש  מי שמחפש מאבקי אגו לא ימצא כלום". 

ממונה הקורונה החדש גמזו אמר במסיבת העיתונאים כי "זה הרגע שבו אנשי המקצוע צריכים להצטרף להובלה בלי לשאול שאלות. אנחנו יכולים ביחד להצליח. אין מצב שלו. יש כאן תחלואה נרחבת שעושה קושי בכלכלה ובחברה - והמטרה לעשות עם כמה שפחות פגיעה. סגר אולי זה קל, אבל זה לא האקט הראשון".

לפנות בוקר הכנסת אישרה סופית את "חוק הקורונה הגדול", שיאפשר לממשלה להכריז על מצב חירום ולהטיל סגר. החוק עבר ברוב של 48 חברי כנסת בעד, מול 35 חברי כנסת שהצביעו נגד. החוק מסמיך את הממשלה להכריז על מצב חירום בשל נגיף הקורונה, ובהתאם לכך להתקין תקנות שיטילו מגבלות על פעילות הציבור במרחב הציבורי והפרטי.

מספר הנדבקים בקורונה בישראל עלה מחצות ב-1,022. מנתוני משרד הבריאות עולה כי מספר החולים שמצבם קשה עלה ל-302 בני אדם, 83 מהם מונשמים. אתמול אובחנו בישראל 2,033 חולים חדשים בנגיף. מספר המתים מפרוץ המגפה עלה ל-440.

אתמול הודיעה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הפרופסור סיגל סדצקי, כי תקופת הבידוד לנדבקים בקורונה ללא תסמינים תקוצר לעשרה ימים. עוד מסרה סדצקי כי עבור חולים עם תסמינים, הזמן המינימלי להחלמה יהיה 13 יום לפחות מהופעתם. זמן הבידוד לבאים במגע עם חולה מאומת נותר 14 יום.