הנוסעים במטוס האיראני
.

מטוס קרב אמריקני "חסם" מטוס נוסעים איראני, שאולץ לבצע נחיתת חירום

דיווחים סותרים באיראן אמש: ערוץ "פרסי טי וי" ציין כי מדובר במטוס קרב ישראלי, לאחר מכן דיווחו כלי תקשורת במדינה כי מדובר במטוס אמריקני • גורמים בישראל: התקרית אינה קשורה אלינו • גורמים אמריקנים הבהירו: מדובר במטוס קרב F15 ששמר על מרחק בטוח
עמיחי שטיין
23 ביולי 2020
22:50
עודכן ב 05:10

תקרית בשמי דמשק: ערוץ "פרסי טי וי" האיראני דיווח הלילה (חמישי) על מטוס קרב שחלף "בצורה מאיימת" סמוך למטוס נוסעים איראני של חברת "מהאן אייר" מעל שמי דמשק. לרשתות החברתיות הועלו תיעודים כביכול של פצועים בתוך מטוס הנוסעים כתוצאה מהתקרית. לפי הדיווחים, המטוס היה אמור לנחות בלבנון, אך ביצע נחיתת חירום.

דובר הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב במזרח-התיכון אישר ל"וול-סטריט ג'ורנל" כי מטוס אף-15 אמריקני היה במרחק של עד 1,000 מטרים ממטוס הנוסעים האיראני. זאת משום טס בסמיכות לבסיס אמריקני באזור בשם אל-טאנף וכצעד הגנתי עבור לוחמי הקואליציה המוצבים על הקרקע. 

בהמשך דיווחו כלי תקשורת במדינה כי מדובר במטוס אמריקני. בכירים בארצות הברית אמרו הלילה כי מטוס קרב אמריקני מסוג F15 התקרב למטוס נוסעים איראני עד לטווח ראייה, אך מבהירים כי שמר על מרחק בטוח ממנו. אמש דיווחו כלי תקשורת איראניים כי שני מטוסי קרב אמריקניים חלפו בצורה מאיימת ליד מטוס איראני במרחב האווירי של סוריה. 

 

גורמים בישראל אמרו כי התקרית אינה קשורה לישראל. לפי דיווח בתקשורת האיראנית, טייס המטוס האיראני קיים שיחת אזהרה עם שני המטוסים, כדי לבקש מהם לשמור מרחק - והם הציגו את עצמם כאמריקנים. משרד החוץ האיראני הודיע לשגריר שוויץ באיראן: "אם יקרה משהו למטוס בדרכו חזרה לטהראן, ארצות הברית תישא באחריות". בד בבד, דובר משרד החוץ של איראן מסר כי ארצו תנקוט את כל הצעדים החוקיים והפוליטיים בנושא. 

מקורות ברשות התעופה האזרחית בסוריה אמרו כי מטוסים הפריעו למטוס נוסעים איראני במרחב האווירי הסורי באזור א-תנפ. כתוצאה הטייס נאלץ להנמיך גובה בצורה חדה ומספר נוסעים נפצעו באורח קל. המטוס היה בדרכו לביירות והשלים את הטיסה לשם, לפי המקורות. לאחר מכן המריא מטוס הנוסעים בחזרה לטהראן. 

 מטוס הקרב שעל פי הדיווח "חסם" את מטוס הנוסעים האיראני

כלי תקשורת של משמרות המהפכה האיראניים פרסמו אחרי התקרית סרטון של המנהיג העליון עלי חמינאי, שם הוא אומר: "אם ישראל תפעל נגד איראן, נהפוך את תל אביב וחיפה לאבק".