השריפה בקונסוליה הסינית בווסטון, טקסס, 21 ביולי
צילום: אי-פי

סין לאמריקנים: סגרו את קונסוליית ארה"ב בצ'נגדו תוך 72 שעות

סגירת הנציגות בסין הגיעה כתגובה לסגירת הקונסוליה הסינית ביוסטון, טקסס • שר החוץ פומפאו: "היא הייתה מרכז ריגול"
בן רפאל יניב
24 ביולי 2020
08:48

המתיחות בין וושינגטון לבייג'ינג גוברת: סין דרשה היום (שישי) מארצות הברית לסגור את נציגותה הדיפלומטית בעיר צ'נגדו שבדרום-מזרח המדינה בתוך 72 שעות, זאת כתגובת "עין-תחת-עין" לסגירת הנציגות הסינית ביוסטון, טקסס שהואשמה בריגול אחר ארצות הברית והמתח הגובר בין שתי המעצמות. סין טוענת שזהו צעד לגיטימי והכרחי, בניגוד למה שעשתה ארצות הברית שהיה "לא הגיוני". הקונסוליה בצ'נגדו, שנפתחה ב-1985, היא אחת מבין חמש קונסוליות אמריקניות בסין שמוגדרת כאסטרטגית עבור הממשל, משום שהיא מכסה את מחוזות טיבט וסיצ'ואן.

אתמול דיווחה רשת NBC כי חקירה מתמשכת של ה-FBI הוכיחה שהקונסוליה הסינית ביוסטון שימשה במשך שנים כמוקד משמעותי לריגול אחר ארצות הברית. על פי הדיווח, הנשיא טראמפ דונלד עודכן באופן תדיר על חומר מודיעיני מחקירת הנציגות מאז שנכנס לתפקידו בתחילת שנת 2017. "הקונסוליה הייתה מרכז ריגול וגניבה של קניין רוחני", אמר הלילה שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, וקרא לאזרחי סין לפעול יחד עם ארצות הברית לשינוי התנהגותה של בייג'ינג. "הבטחת החירויות שלנו מפני סין היא משימת זמננו", הוסיף פומפאו. השר הזכיר גם ביטוי של הנשיא לשעבר ריצ'רד ניקסון: "אני חושש שבפתיחת המפלגה הקומוניסטית הסינית לעולם, יצרתי פרנקשטיין".

בלילה שבין יום שלישי לרביעי פרצה שרפה בנציגות הסינית ביוסטון, עליה אמר נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ כי הוא "מנחש שהם שרפו מסמכים ודפים ותוהה מה היה שם". הוא הוסיף כי סגירת נציגויות נוספות היא תמיד אפשרית.